V krajském městě vznikla nová základní škola. Sídlí na Zborovském náměstí a v Pardubicích je jediná svého druhu. Jde o první křesťanskou základní školu v tomto regionu. Nese symbolický název – Noe.

„Noe byl chlapík, který něco uměl. Postavil loď a dalo se s ním vydržet. A byl to člověk, který vzal Boha vážně,“ konstatovala ředitelka školy Markéta Chmelová.

„Škola je otevřena všem žákům bez ohledu na to, zda se rodina hlásí k nějakému křesťanskému vyznání či nikoliv,“ poznamenala Chmelová.
„Budeme nabízet vzdělávání v prostředí respektujícím křesťanské hodnoty,“ řekla ředitelka školy, jejímž zřizovatelem je Sbor Církve bratrské v Pardubicích – Archa.

Sen je skutečností

„Pro naprostou většinu z nás byla představa, že v Pardubicích vznikne křesťanská škola, ještě před deseti lety utopií. Protože pro některé byl tento projekt velkým snem, řekli jsme si před dvěma lety, že se do něj zkusíme pustit. Před rokem jsme měli pocit, že by se musel stát zázrak, aby škola vznikla, ale jak je vidět, Bůh zázraky koná,“ pousmál se kazatel Sboru Církve bratrské Samuel Jindra.

„Moc bych si přál, aby žáci z této školy odcházeli jako osoby vzdělané, mravné a zbožné,“ dodal Samuel Jindra.
„V Pardubicích tento typ základní školy určitě chyběl. Jsem rád, že jsem mohl být při jejím otevření. Škole přeji vše dobré a hlavně ať se tu líbí dětem,“ pravil náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber (ČSSD).

Návrat po letech

„Když jsem byl před časem osloven, abych přijal delegaci, která přišla s myšlenkou nabídky základního školství s křesťanským akcentem, upřímně jsem si říkal, že to bude v dnešní době asi hodně těžké. Ale pak jsem viděl to nadšení, s jakým se celý tým do tohoto projektu pustil. Jsem moc rád, že se vše podařilo dotáhnout do úspěšného konce. Věřím, že škola bude fungovat dobře. Budu jí držet palce a budu se snažit přesvědčit mé dcery, aby do ní jednou poslaly své děti,“ poznamenal náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU–ČSL), který prostory na Zborovském náměstí zná velmi dobře.

„V roce 1973 jsem zde nastoupil do prvního ročníku jazykové školy. Mým spolužákem byl například bývalý ministr zemědělství a současný velvyslanec České republiky ve Spojených státech amerických Petr Gandalovič,“ doplnil Roman Línek.

„Slavnostní otevření základní školy je významnou událostí pro celý obvod. Noe je na našem území pátou školou, ale jedinou svého druhu v celém městě. Za sebe můžu slíbit, že se jí budu snažit pomáhat,“ nechal se slyšet starosta pátého městského obvodu Jiří Hájek zvolený za Sdružení pro Pardubice.