V minulosti se zhruba polovina psychiatrických pacientů musela léčit mimo Pardubický kraj. Nyní mohu lékaři v nových prostorách poskytnout pomoc dvakrát víc pacientům než doposud. Pavilon má kapacitu pro 800 hospitalizovaných ročně.

„Důležité je, aby pacienti zůstávali v kontaktu s blízkými i místem svého bydliště,“ řekl primář psychiatrického oddělení Pardubické nemocnice Jan Kolomazník.

Psychiatrické oddělení Pardubické nemocnice

Oddělení léčí závažné duševní choroby, jako jsou schizofrenní onemocnění, poruchy afektivity, poruchy osobnosti, v současné době často léčí pacienty se závislostmi.

Pod svými křídly má oddělení také sexuologickou ambulanci, která se orientuje na léčbu sexuálních dysfunkcí a sexuálních deviací.

Denní stacionář je součástí psychiatrického oddělení pro pacienty lůžkového oddělení. Mohou do něj docházet i ambulantní pacienti, kteří vyžadují intenzivnější péči.

Zdroj: Archiv

V pavilonu se nachází dětská ambulance, ambulance klinické psychologie i denní stacionář. Pacienti mohou využívat tělocvičnu, ateliéry nebo místnost, kde cvičí počítačové dovednosti.

„Kromě uzavřeného a otevřeného lůžkového oddělení u nás bude fungovat také psychiatrický denní stacionář, protitoxikomanická, protialkoholní i sexuologická ambulance,“ řekl Kolomazník.

„V současné době už nestačí pacientovi nabídnout ‚pouze‘ kvalitní lékařskou a ošetřovatelskou péči, ale také příjemné prostředí, ve kterém se léčí,“ dodal primář s třicetiletou praxí.

Přibývá pacientů s depresí a závislostmi

Dopady koronavirové pandemie ukázaly, že poptávka po psychiatrické péči se zvyšuje. Hospitalizaci na psychiatrickém oddělení nejčastěji potřebují lidé se schizofrenním onemocněním, poruchami nálad nebo poruchami vyvolanými návykovými látkami. „Hodně přibývá toxikomanů, především pacientů závislých na pervitinu. Ti pak mají toxické psychózy a vyžadují pobyt na uzavřeném oddělení,“ dodal Kolomazník.

Větší kapacita a nové možnosti

Nová psychiatrie umožní lékařům poskytnout více možností péče. Pardubičtí psychiatři dostali nejmodernější vybavení. Přesto se odborníci shodují, že jednou z nejúčinějších metod zůstává elektrokonvulzivní terapie. „Mezi laickou veřejností je to strašák. Pacienti, kteří elektroléčbu podstoupí, vědí, že jim pomáhá, a vyžadují další elektrošoky. Mohou se šokovat i staří lidé, děti nebo těhotné ženy, je to šetrnější než užívání antidepresiv,“ přiblížil možnosti léčby Kolomazník.

Díky nové budově bude možné rozšířit péči o dětské pacienty. „Prostory nám umožní dělat skupinové terapie a lépe se věnovat hospitalizovaným pacientům,“ uvedl vedoucí klinických psychologů Pardubické nemocnice Jan Bažant. Nemocnice však ještě potřebuje další čtyři doktory a šest sester.

PSALI JSME JIŽ:

Pardubická nemocnice se pyšní novou dominantou. Pro tuto chvíli největší dokončená zdravotnická stavba v historii Pardubického kraje otevřela své brány.
FOTOGALERIE: V Pardubické nemocnici se otevřel nový pavilon psychiatrie

Elektrokonvulzivní léčba

Elektrokonvulzivní terapie je způsob léčby psychických poruch, při kterém krátký puls elektrického proudu projde mozkem pacienta. Tento impuls vyvolá umělý epileptický záchvat. Byla objevena ve 30.letech 20. století, dávno před objevením prvních psychofarmak. Má vysokou účinnost a malé riziko výskytu vedlejších nežádoucích účinků a komplikací po zavedení celkové anestézie a svalové relaxace při jejím používání.

Výstavba nadčasového pavilonu stála necelých 350 milionů korun. Asi 220 milionů korun získala Nemocnice Pardubického kraje z dotace Evropské unie. „I přes drobné problémy, které přinesla koronavirová pandemie, se vše podařilo a věřím, že stavba se i díky nejrůznějším specifickým prvkům stane nadčasovou,“ popsal vedoucí projektu Jaroslav Junek.

Stará psychiatrie byla v nevyhovující budově. „Nevýhodou třeba bylo, že jednotlivá oddělení nebyla propojená,“ řekl Kolomazník. Nový pavilon věnovaný psychiatrii nemocnice získala po 68 letech. Stavba začala v létě 2018, v září letošního roku byla předána lékařům. Nyní už je vše pod jednou střechou.

Moderní budova se nachází vedle staré vodárenské věže. „Věřím, že se nám podařilo postavit budovu, která přetrvá roky. Jsme svědky zcela mimořádné události, kterou však velmi brzy překoná pavilon centrálního urgentního příjmu, který chceme dokončit do roku 2023,“ sdělil generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.