Polabiny jsou největším pardubickým sídlištěm, a tak si tu místní lidé cení každého zeleného plácku. Ztráta dalšího pruhu zeleně je jedním z důvodů, proč se obyvatelům panelového domu v Gagarinově ulici nelíbí stavba, která vzniká v těsné blízkosti jejich domu.

„V první řadě nám vadí, že tam kvůli stavbě pokáceli stromy. Ještě bych chápal, kdyby se tu stavěl malý domek ve stylu těch, co stojí v blízké pasáži. Tam jsou navíc obchody a restaurace, takže to má pro místní obyvatele nějaký přínos,“ sdělil Deníku jeden z obyvatel paneláku, který sousedí se vznikající stavbou.

Dům bude 15 metrů od paneláku

Nepříjemností prý bude i fakt, že ubyde několik parkovacích míst, kterých je v okolí domu už teď nedostatek.
„Nová stavba bude nejspíš vadit hlavně lidem, kteří bydlí v prvních dvou patrech. Ti totiž budou muset koukat do zdi,“ uvedl místní obyvatel s tím, že dům bude od paneláku vzdálen odhadem 15 metrů.

„Majitel to staví na svém pozemku. Tento člověk vlastní mnoho pozemků v Polabinách a několikrát nám na různých místech vyhověl, když jsme například potřebovali někde rozšířit parkoviště. Pozemek v Gagarinově ulici ale pustit nechtěl a my jsme mu vyšli vstříc. Měly by tam vzniknout prostory pro bydlení a podle mých informací tam v budoucnu bude lékařská ordinace,“ pravil starosta Městského obvodu Pardubice II Jiří Srbek.

V katastru je zapsaná zeleň

Místní obyvatelé se jen těžko smiřují se změnou způsobu využití pozemku. Ve veřejně dostupném výpisu z katastru nemovitostí je stále zapsáno, že parcela v Gagarinově ulici je využívána pro zeleň.

Právě zeleň je podle programu rozvoje na roky 2011 až 2014 jednou z priorit Městského obvodu Pardubice II.
„Zkvalitňování zeleně je logicky jedním z nejdůležitějších cílů programu rozvoje. Na prvním místě je samozřejmě pečlivá a soustavná odborná péče o zeleň, která spočívá především v sekání travnatých ploch, údržbě keřových porostů, prořezávání a ošetřování stromů, a to na pozemcích města,“ píše se v programu rozvoje.

Lukáš Dubský