O pojmenování Nová Tesla rozhodl městský obvod. Pro návrh pak hlasovalo 34 zastupitelů na svém minulém jednání. „Tento návrh vzešel z návrhu osadního výboru Pardubičky a podpořilo ho všech 15 zastupitelů Městského obvodu IV. Děkuji všem zastupitelům města za podporu při hlasování,“ řekl po zářijovém zastupitelstvu starosta místního obvodu Jan Procházka.

Opuštěný areál, po zkrachovalé Tesle, koupila na přelomu tisíciletí firma Foxconn a chtěla tam mít továrnu. Nakonec ale areál o velikosti 2,5 hektaru prodala Pardubickému kraji za symbolickou jednu korunu. Ani kraj však neměl pro místo využití, a tak ho přenechal v roce 2012 městu.O šest let později město areál prodalo firmě LinkCity, dceřiné firmě VCES.

Zastupitel Filip Sedlák (Naše Pardubice) by ale názvy ulic v nově vzniklé čtvrti v Pardubičkách rád změnil. „Snažil jsem se je varovat, že je ten název sice poplatný developerovi a jím vystavěné čtvrti, ale že je geograficky mylný, protože jako Nová Tesla se v Pardubicích říkalo Tesle na Zámečku, která byla vystavěna jako nová pobočka staré Tesly u zastávky Pardubice-Pardubičky,“ sdělil zastupitel Sedlák s tím, že nyní chystá zastupitelstvu navrhnou jiné názvy.

„Spolu s historikem panem Jiřím Kotykem jsme došli k závěru, že to je název nešťastný. Pojmenování Nová Tesla bývalo historicky spjato s budovou Tesly postavené poblíž Pardubického Zámečku,“ popsal Sedlák, který by ulice rád pojmenoval na základě historických tradicí.

Místo názvu „Nová Tesla" Sedlák navrhuje „U Telegrafie“ a „Josefa Kříže“. Opoziční zastupitel spolu s historikem Jiřím Kotykem tvrdí, že současné pojmenování je nešťastné a město promarnilo šanci, jak projevit úctu historickým událostem. „Bylo by logické, kdyby návrhy na pojmenování ulic procházely místopisnou komisí, podobně jako v jiných městech," dodal Jiří Kotyk.

O případné změně pojmenování ulic budou pardubičtí zastupitelé jednat na svém další zastupitelstvu.

Mohlo by vás zajímat: Pardubice nově otevřely funkční kryt civilní obrany

Pardubice několikrát ročně otevřou k prohlídkám veřejnosti stálý kryt civilní obrany. | Video: Čížková Nikola