Další dopravní špunt nebo běžné řešení? Kvůli blížící se rekonstrukci třídy Míru vznikla na náměstí Republiky nová autobusová zastávka přímo před vchodem do obchodního centra Grand.

Podle některých dopravních expertů je ovšem její řešení problematické.
Zastávka totiž nemá tradiční záliv, vozy městské hromadné dopravy tak zastavují přímo v jízdním pruhu.
„Plánované řešení zastávky hromadné dopravy u obchodního centra Grand bude pro Pardubice katastrofa," myslí si pardubický projektant dopravních staveb, který si z pochopitelných důvodů nepřál být jmenován. „Je to jeden z hlavních příjezdů do nemocnice. Záchranka tam neprojede, ani kdyby se zbláznila," prohlásil oslovený projektant, který svůj názor nepovažuje za ojedinělý.

Standardní řešení?

Dopravu to podle něj převede na ulice Sladkovského a Smilovu. „Lidi se budou divit. Nikoho to přestat jezdit autem nedonutí. Pouze tam, kde je dnes klid a dá se jezdit na kole, už to nepůjde," sdělil Deníku oslovený projektant.
Podle vedení pardubického magistrátu je ovšem na čtyřproudové silnici takové řešení standardní.

„Ne všude jsou zálivy vhodné. Pokud jsou někde čtyři jízdní pruhy, tak se doporučuje nedělat zálivy. Zastavování autobusů a trolejbusů přímo na vozovce vede ke zklidnění dopravy," vysvětlil náměstek pardubické primátorky Michal Koláček.
Nutno podotknout, že například v Praze je takové řešení časté. Místo často zdlouhavého zařazování autobusů zpět do jízdních pruhů, auta vozidla v zastávce objíždí přes jiný jízdní pruh.
Jedním z důvodů, proč nemá nová zastávka záliv, je i fakt, že by to výrazně zredukovalo už tak malý počet parkovacích míst před Grandem. To by se jistě setkalo s negativní reakcí podnikatelů, kteří tam mají své provozovny.

Názory se různí

„Názory na dopravní řešení tohoto místa se různily. Nechtěli jsme ovšem snížit kapacitu parkoviště u Obchodního centra Grand na nulu," podotkl Michal Koláček.
Problémy s novým dopravním řešením náměstí Republiky by ovšem mohly mít vozy rychlé záchranné služby. Po výjezdu ze zatáčky u potravinářské školy by je totiž mohla překvapit fronta, která se utvoří za stojícím autobusem.
„Oficiálně nás nikdo neinformoval, jaké jsou dopravní změny na náměstí Republiky, ani se nás na nic neptal. Až nám sanitka vyjede ze zatáčky, tak jí v tom špuntu aut  podél autobusů maják nepomůže," nechal se slyšet ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

Nová zastávka byla na náměstí Republiky vybudována kvůli budoucí přestavbě třídy Míru. Po dobu rekonstrukce budou totiž všechny vozy hromadné dopravy stavět na náměstí před Zelenou bránou.

Podle směrů

„Je to zhruba 600 spojů denně, současná zastávka před Městským divadlem by kapacitně nestačila. Proto budou na náměstí Republiky zastávky dvě. Linky budou na tyto zastávky rozděleny podle směrů, kam jedou. Máme zpracovaných několik variant a zatím zvažujeme, která bude nejvhodnější," konstatoval před časem ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.

Lukáš Dubský, Michal Skladan