Nový policejní vůz BMW 540i X drive bude hlídat nejen na dálnicích, ale i na silnicích první třídy v Královéhradeckém kraji. Řidiči ho mohli potkat už v říjnu, vozidlo z dálničního oddělení v Pravech se do ostrého provozu ale dostane až o víkendu od 22. října. Dálniční policisté kvitují výkon auta (šestiválec o 333 koních), které dokáže jet až 240 kilometrů v hodině. „Největší výhodou je určitě výkon vozidla. Jízdní vlastnosti jsou také skvělé, jezdí se v něm opravdu komfortně,“ potvrdil dálniční policista Miroslav Horyna, který v posledních dnech prošel školením k užívání nového BMW.

Zdroj: Deník/Nikola Remešová

BMW 540i X drive

Pořizovací cena za jeden automobil: 2,2 milionu korun
Maximální rychlost – 240 km/h
Zrychlení z 0 na 100 – 5,2 vteřiny
Výkon – 245 kW (333 koní)

Policejní vozový park rozšířilo silné vozidlo s mild-hybridními zážehovými válci a pohonem všech kol. „Ke službě byla zvolena varianta v provedení kombi. Tato varianta vyhovuje tomu, že policisté, kteří jsou ve službě, mají určité vybavení, které potřebují pro svůj výkon služby, a lépe se ten materiál v autě uskladní,“ okomentoval vůz vedoucí oddělení dálniční policie Milan Struhár. Do kufru auta se tak pohodlně vejdou například neprůstřelné vesty, detektory alkoholu nebo nezbytné tiskopisy. Jde o jedno ze sedmdesátky vozů tohoto typu, které Policejní prezidium ČR od léta přiděluje dálničním oddělením po celé republice.

Nový obchvat Kojic, jehož stavba začala loni v září, měl být hotový za rok.Pardubický kraj ale změnil termín dokončení na konec dubna 2023.
Stavba obchvatu Kojic má problémy. Hotovo má být až příští rok v dubnu

Auto je také vybaveno dvěma radary. Jeden hlídá cestu před autem a druhý pohlídá rychlost i řidičům jedoucím za nimi. Záznam z kamer je podle dálničních policistů ve větší kvalitě a navíc se ukládá. Policisté ho tak mohou použít i při řešení jiných prohřešků, jako je například předjíždění nebo nesprávný způsob jízdy. „Vozidlo je v barvách Policie ČR, na dálnicích tak bude vidět. Myslíme si, že až ho řidiči nějakým způsobem uvidí, budou respektovat hlídku, která dohlíží na bezpečnost silničního provozu,“ dodal Struhár.

Rychlých jezdců přibývá

Na hradecké dálnici D11 přibývá případů, kdy řidiči neumějí dát nohu z plynu. „Překračování rychlostních limitů bývá příčinou vážných či tragických dopravních nehod. To je také důvodem, proč se budou naši policisté sloužící na dálničních odděleních v Pravech, Jaroměři či v Hořicích i nadále intenzivně zaměřovat na odhalování takových nezodpovědných řidičů,“ sdělil vedoucí odboru pro vnější službu Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje Petr Dušek.

Žalovatel 1, žalovatel 2 a žalovatel 3. Kdo z nich měl pravdu? Stalo se včera za ZŠ Bratranců Veverkových
Tři řidiči zaparkovali tak, že nemohl vyjet ani jeden. A žalovali se navzájem

Mezi poslední rekordmany patří řidič, který po dálnici směrem na Hradec Králové ujížděl rychlostí 231 kilometrů v hodině. „V neděli 27. září odhalili „dálničáři“ na 106. kilometru dálnice D11 ve směru jízdy na Hradec Králové řidiče vozidla BMW. Muž překročil nejvyšší dovolenou rychlost na dálnici o 101 kilometrů v hodině,“ informovala mluvčí Policie ČR Šárka Pižlová. S 61letým řidičem policisté provedli dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Ve správním řízení řidiči hrozí pokuta od 5 do 10 tisíc korun a zákaz řízení motorových vozidel od 6 měsíců do 1 roku.

Na stejném úseku policisté o pár dní později chytili 22letého mladíka, který se po dálnici řítil rychlostí 199 kilometrů v hodině a za volant navíc usedl opilý. „Podrobil se orientační dechové zkoušce na alkohol s pozitivním výsledkem, když nadýchal 0,70 promile alkoholu. Policisté mu zadrželi na místě řidičský průkaz a věc oznámili správnímu orgánu k projednání. Hrozí mu pokuta 20 tisíc korun,“ poznamenala Pižlová.