V celorepublikovém žebříčku je Novákových 68 693, Svobodových 51 376 a Novotných 49 239. V Pardubickém kraji se za Novákovy zařadili Novotní a Dvořákovi. Vyplývá to z výzkumu datových specialistů Deníku.

V krajském městě žije 553 Novákových a 534 Nováků, následují je Novotní, kterých je celkem 936, a Svobodovi (731). Za nimi jsou v žebříčku Kučerovi, Dvořákovi a Horákovi. „S běžným jménem se mi žije dobře a jsem s ním spokojen,“ říká Tomáš Dvořák z Pardubic. „Je ale pravdou, že občas si s ním člověk užije různá nedorozumění. Na vysoké škole jsme se sešli hned tři nositelé tohoto jména. Přišlo se na to až ve chvíli, kdy se vyhodnocoval úvodní písemný test a Tomáš Dvořák v něm měl více než dvojnásobek možných bodů,“ dodává.

Úplně jiná situace je v Holicích, kde jsou na prvním místě Horákovi, kterých zde žije 176. Další v pořadí jsou Kašparovi, Kaplanovi, Novotní, Schejbalovi a Kučerovi. Nositelek příjmení Nováková je překvapivě pouze 53, Nováků ještě o dva méně.

Naopak jen po jednom zástupci mají v okrese například příjmení Bezucha, Galambica, Huňka, Josífek, Volkovová a Žvejkal.   Lenka Štěpánková

Nejen Novákovi. V okrese žijí i Flaškovi, Fofoňkovi a Zvířecí  Jan a Marie Novákovi. Tak se jmenuje nejtypičtější český manželský pár, alespoň vezmeme-li v potaz nejčastější mužské a ženské jméno a zkombinujeme je s nejčastějším příjmením. Ne každý se ale jmenuje tuctově, žijí mezi námi i jedinci, kteří mají křestní jméno či příjmení unikátní. 

FOFOŇKA I BRIXÍ
Zajímavě vypadají třeba jména, ve kterých se kombinuje čeština s cizími jazyky, v pardubické porodnici se loni narodil česko-konžskému páru chlapeček Elliot Zdeněk Kayamba Ngandu. Před pár lety přišel ve stejné porodnici na svět i Ferrari Lakatoš, který má bratra Armanda, tato zajímavá spojení jména a příjmení tehdy oblétla český internet.

Mezi příjmeními vyskytujícími se na Pardubicku zaujmou taková příjmení jako Mlkvý, Přinesdomů, Píčová, Udatný, Cremaová, Kokotek, Lapka, Flaška, Uc, Pumrle, Nožička, Famfulík, Fofoňka, Dařbujan, Ansorge, Zvířecí, Vontszemü, Šmolcnop, Nalezenec, Nehněvajsa, Holků, Brixí, Mori nebo Mačí.

Na Holicku žije osm Holických, je zajímavé, že na Pardubicku žijí pouze dva Pardubští (dříve se neříkalo pardubický, ale pardubský) a jedna Pardubská, v Česku jich přitom dohromady napočítáme 132, je tedy vidět, že se tito asi původem Pardubáci rozutekli do všech koutů naší země.

PELUŠKA A DAG
Mezi zajímavá křestní jména můžeme na Pardubicku počítat slovanská jména Zdara, Vojislav, Rusalka, Hilmo, Ludiše, Liboš nebo Lutobor, vyskytují se i zdrobnělé (ale oficiální podoby) Peluška, Pěvuška, Světluška. 

ATILA NEBO CHELSEA
Z těch dalších máme na Pardubicku jména Atila (žena), (ta) Víta, Oktavián, Dag, Fabián, na Přeloučsku bydlí Severín, na Holicku žije dívka jménem Chelsea. V minulých týdnech přišel v pardubické porodnici na svět chlapeček Bertram.    Jaroslav Praisler