K projednání dalšího postupu ohledně stavby nových rodinných domů v archeologické lokalitě V Loučkách se v pondělí sešlo více než padesát potenciálních obyvatel této lokality. Do sálu v Hronovické ulici v Pardubicích dorazili i lidé z ministerstva kultury.

Kulturní památka

„Na tomto setkání nám paní Ulbrychová z ministerstva řekla, že celou lokalitu chtějí uznat za kulturní památku,“ uvedla Pardubickému deníku starostka obce Mikulovice Eva Klosová. Stavbu rodinných domků by to však ohrozit nemělo. „Stavět se tam bude, ale prý za určitých podmínek. Někomu to nevadí, pro jiného je to samozřejmě omezení. Někdo se například paní Ulbrychové zeptal, jestli se budou moci u domů stavět bazény. Ona však nic konkrétního neřekla. Z její řeči jsme ale pochopili, že bazény zapuštěné do země se asi nebudou moci stavět. O všem se ale bude i nadále jednat,“ dodala první žena Mikulovic.

Pro majitele parcel bude nyní povinnost nechat si na pozemku udělat archeologický průzkum. Majitelé, kteří staví dům pro soukromé účely, budou mít tento průzkum zdarma, podnikatelé si jej však budou muset uhradit. „To mi vůbec nevadí. To je to poslední. Já už hlavně chci začít stavět, ale stále se to vleče. Již několik měsíců mi připadá, že úředníci nevědí, co s tím. My si zde v dobré víře koupili pozemky a pak se zde našly archeologické nálezy. To se holt stává, to neovlivním. Stejně jako neposoudím, jak důležité toto naleziště je,“ řekl Pardubickému deníku Jiří Plaček, který patří mezi těch několik desítek rozzlobených lidí, kteří čekají na vyjasnění celé situace.

Pro pana Plačka a ostatní je však zřejmě nejdůležitější, že se zde vůbec stavět začne. „To je sice pravda, ale jsou tady ta omezení. Možná nebudeme moci mít ani bazény či studny. Zapuštěný plot v zemi také nebude moci být. Snad jen nějaký dřevěný. To bych ale všechno ustál, horší je, že to tak hrozně dlouho trvá. Já jsem byl několikrát osobně na ministerstvu kultury, jednal jsem s mnoha úředníky. Hovořil jsem dokonce přímo s ministrem, u kterého nám to přes pana Váňu domluvil pan Topolánek. Rozhodnuto mělo být už dávno, ale stále to někde vázne. Omezení se nám samozřejmě nelíbí, ale my už chceme začít stavět, máme totiž hypotéky a ty musíme platit!,“ řekl Jiří Plaček. „Potom se samozřejmě chceme soudit. Každé omezení pak chceme soudně napadnout,“ dodal Plaček.