Výstavba nového autobusového nádraží v Přelouči pokračuje v současném pro stavaře příjemném počasí rychleji, než se očekávalo. Naopak zpoždění nabírá linka městské hromadné dopravy, kterou plánovala radnice spustit společně s otevřením nádraží na přelomu jara a léta. Důvodem posunutí termínu je zřízení nových zastávek po městě tak, aby se lidé snadněji dostali do práce.

Nádraží v předstihu

S pomocí evropských fondů vyrůstá u přeloučského silničního nadjezdu nové autobusové nádraží. Z celkových nákladů zhruba ve výši 26 milionů korun podstatnou část – více než 19 milionů - uhradí Evropská unie. „S autobusovým nádražím jsem spokojená, hlavně s tím, že jsme dostali značnou částku z evropských fondů. Takže to je určitě skvělá věc. Jde o rozhodnutí regionální rady NUTS II, které bylo učiněno v září na posledním jednání. To je pro nás příznivá informace,“ říká starostka Přelouče Irena Burešová.

Zima si letos dává načas, i proto proměna volného prostranství na budoucí nádraží poskočila od července o dost kupředu. „Díky počasí jsou práce spíše v předstihu,“ říká starostka s tím, že při výstavbě se počítá s určitou přestávkou během zimních měsíců. „Dílo má být podle smlouvy ukončeno do 31. května. Ale když nám bude počasí nakloněno, tak věřím, že to bude i dříve. Autobusové nádraží by pak mělo být spuštěno 1. června.“

Místní autobusová doprava, kterou se rozhodli v Přelouči zavést zastupitelé města, ale dostane zpoždění. Radnice se rozhodla zlepšit dopravu obyvatel a slibuje si od toho, že půjde i o ekologický krok v auty přeplněném městě. „Pracuje se na projektu, bohužel jsme se dostali do mírného časového skluzu, naším záměrem bylo, abychom spustili autobusové nádraží současně s provozováním linky místní hromadné dopravy. Ale bohužel při trasování a při konečném projednávání v zastupitelstvu se zastupitelé shodli, že postavíme nejméně čtyři nové autobusové zastávky na katastru města. A právě stavební řízení, povolovací proces a další papírování, jež je vždycky delší než samotná výstavba, nám způsobí prodlevu zhruba pěti až šesti měsíců,“ uvedla starostka poslední novinku v přípravě autobusové linky. Spuštěna tak bude zřejmě až v září.

V současnosti je na katastru města a v jeho místních částech 17 autobusových zastávek. Všechny zůstanou v platnosti i nadále. K nim přibude nové centrální nádraží, odkud budou všechny autobusy odjíždět a kam se budou vracet. „Při hledání trasy se na základě požadavků zejména největších zaměstnavatelů dospělo k tomu, že je potřeba vystavět ještě další čtyři autobusové zastávky na katastru města. Kvůli tomu je zpoždění,“ dodala Burešová.