"Na nově otevřeném úseku dálnice D35 Opatovice nad Labem – Časy mohou řidiči do konce letošního roku jezdit bez dálniční známky. Zpoplatnění je účinné od 1.1.2022," potvrdilo ŘSD na Twitteru.

Vše o zpoplatnění českých dálnic najdete ZDE.

Bez poplatku je už několik let i krátký navazující úsek D35 Opatovice - Sedlice, kde se D35 odpojuje z dálnice D11, a stejně tak úsek D11 Sedlice - Hradec Králové. Bez nutnosti mít dálniční známku bude až do konce roku rovněž dnes otevřený 22kilometrový úsek D11 Hradec Králové - Jaroměř. 

Důvodem změny je v pátek otevřený takřka 23 kilometrů dlouhý úsek D11 z Hradce Králové do Jaroměře. „Podle ministerstva dopravy již není tato výjimka kvůli otevření většího počtu kilometrů dálnice potřeba. Již se tak nejedná o obchvat Hradce Králové, ale o plnohodnotnou součást dálniční sítě. Ještě se k tomu vrátíme, ale jednání budou složitá,“ nechal se slyšet při otevření autostrády na Jaroměř královéhradecký hejtman Martin Červíček.

Ten však jako reálnější vidí další výjimku, která by se měla týkat samotné Jaroměře. „Budeme jednat o tom, zda by se z poplatků vyjmul určitý úsek u Jaroměře. A to z důvodů odlehčení městu po dobu, než se vystaví obchat tohoto města,“ připomněl hejtman jednu z černých kaněk projektu dálnice D11, kdy již několik let trvá spor mezi ŘSD a manžely Kuřerovými. Ti se soudí o vyvlastnění pozemku, který má v ŘSD potřebuje na sjezd z dálnice D11.

 Cizinci přicestovali v návěsu sedící na paletách pod stropem.
Běženci přijeli do Hradce Králové kamionem s montážní pěnou

Sjezd z D11 je prioritou

Jako prioritu má tuto stavbu ve svém diáři generální ředitel ŘSD Radek Mátl. „Bohužel vyvlastnění vrátil soud opět krajskému úřadu v Hradci Králové. Ten nyní řeší mezitimní rozhodnutí tak, aby reflektoval vše, co konstatoval soud ve svých rozsudcích. Věřím, že nové rozhodnutí bude vydáno brzy. Ale i u něj očekává odvolání. Při něm bude mít soud 60 dní na to, aby celou věc opět rozsoudil. Věřím tak, že budeme v březnu či dubnu příštího roku moudřejší a konečně se stavbou začneme. A to ještě se začátkem stavební sezony,“ nastínil řád příštích týdnů Mátl.

Sám se ještě chtěl s místopředsedou Vrchního soudu v Praze Františkem Kučerou, který pozemek vlastní, sejít a vypořádat se mimosoudní cestou: Několikrát jsem jej žádal o schůzku, kde jsem se chtěl dobrat kompromisního řešení. On to však odmítl s odůvodněním, že se se mnou nechce sejít v době, kdy celou věc řešíme vyvlastněním,“ uvedl Mátl a naznačil i další postup dálnice D11 od Jaroměře po hranice s Polskem. Zde chybí dostavět 41 kilometrů.

Ředitelství silnic a dálnic ČR otevřelo 17. prosince 2021 nový úsek dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří na Náchodsku.
VIDEO: Je to paráda! Projeďte se s námi po novém úseku D11 z Hradce do Jaroměře

„Z pohledu výstavby je na tom nejlépe úsek z Trutnova na státní hranice. Zde máme právní územní rozhodnutí a vykupujeme pozemky,“ uvedl Mátl s tím, že prozatím se povedlo vykoupit 50 procent pozemků. Sám pak věří, že se stavbou tohoto úseku se začne v roce 2023. „Co se týče úseku mezi Jaroměří a Trutnovem, tak tam se nám po třech letech podařilo získat zatím nepravomocné územní rozhodnutí. Ale máme již zpracovanou dokumentaci pro stavební povolení. Jakmile nabude i toto právní moci, začneme vykupovat pozemky tak, abychom v roce 2024 začali se stavbou.“