Mají strach, že až bude nové dílo dokončeno, poslouží jako náhrada za most na jezu v Přelouči, který je také v havarijním stavu a potřebuje opravu. „Kamiony a autobusy tady nechceme. Požadujeme, aby nový most měl nosnost jen do 3,5 tuny,“ uvedl Aleš Kouba, předseda mělického osadního výboru. Dodal, že Mělice stojí na písku, staré domy jsou často bez základů a blízko silnic. „Vozovky jsou zde úzké, chodníky nemáme,“ popsal Kouba. Petici proti výstavbě mostu bez omezené nosnosti podepsali všichni občané Mělic, kromě dvou, celkem 182 lidí. 

Příprava stavby za 223 milionů, kterou financuje 176 miliony Státní fond dopravní infrastruktury prostřednictvím Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) a až 47 miliony Pardubický kraj, však i přes odpor obyvatel pokračuje a zvrat je málo pravděpodobný. „Nový most má pravomocné stavební povolení, pozemky jsou vykoupeny,“ uvedl Jan Bukovský z ŘVC ČR. „Během srpna bychom chtěli zahájit zadávací řízení na zhotovitele a po jeho dokončení ještě letos spustit přípravné práce,“ dodal Bukovský. 

Hlavní stavba se rozběhne v příštím roce a skončit má do května 2019. Irena Burešová, starostka Přelouče, ke kterému Mělice patří, nový most spíš vítá, protože bude lépe připraven na případné povodně. Pilíře v současné době stojí v řece a při velké vodě se zde zachytávají nečistoty a tvoří se bariéry.

Před těžkou dopravou osadu podle starostky zatím chrání železniční vidadukt, který stojí ve Valech na příjezdové komunikaci k mostu a kamiony pod ním neprojedou. „Ale jestli se vlastník této komunikace, kterým je Správa a údržba silnic Pardubického kraje, rozhodne v budoucnosti pro úpravy tohoto místa, to nevím,“ dodala starostka. K Mělickým již zvěsti o údajném plánu na prohloubení silnice pod viaduktem dorazily. 

Stávající most – úzká kovová konstrukce s dřevěnou podlahou, vznikl ve Valech krátce po druhé světové válce. Dnes je ve špatném technickém stavu, ale přesto je důležitou komunikací, bez které se budou muset lidé na obou březích Labe během stavby obejít. V létě tudy proudí davy za koupáním v mělických písnících.

Pro pěší a cyklisty bude během hlavních prací fungovat přívoz, osobní auta budou muset místo objet přes Přelouč. „Převoz máme přislíben od půl páté ráno do půlnoci. Zajištěn bude také přístup k vlakové zastávce, kterou využívají i lidé z Mělic,“ uvedl starosta Valů Dušan Doležal. Stavba prý neohrozí ani oblíbené nedělní trhy, které Valy pořádají.