Městský obvod tak uctí památku dlouholetého starosty, pod jehož vedením se největší pardubické sídliště změnilo k nepoznání. Zemřel v listopadu loňského roku.

Lidé stále na Jiřího Srbka nezapomínají

„Byl jedním z prvních lidí, které jsem poznal při svém příchodu do Pardubic. Byl to i můj starosta a já jsem roky sledoval, jak krůček po krůčku naplňuje své vize a sny a mění šedé a anonymní panelákové sídliště ve skutečný domov pro 20.000 obyvatel. Vždy jsem si ho velmi vážil, byl to slušný a férový chlap a jsem moc rád, že lidé, pro které to vše dělal, na něj nezapomínají," konstatoval primátor Pardubic Martin Charvát.

Iniciativa pojmenovat po bývalém starostovi některé z veřejných prostranství v Polabinách vzešla od obyvatel sídliště. Cenili si Jiřího Srbka za zájem o jejich podněty a přání, za lidský přístup, za snahu něco pro občany udělat.

„Zvažovali jsme více variant, nakonec jsme se přiklonili k parku před gymnáziem v Polabinách IV, který dosud nebyl pojmenován. Navíc, právě zde můj předchůdce zavedl tradici oblíbených Polabinských poutí," sdělil současný starosta druhého městského obvodu Radek Hejný.

Jiří Srbek stál v čele druhého městského obvodu od roku 1998 do roku 2014, tedy čtyři volební období. Za jeho působení začaly Polabiny, jako první z pardubických panelových sídlišť, v roce 2001 s regenerací, na níž se finančně podílí stát, město i městský obvod.

Dosud bylo jako součást Programu regenerace panelových sídlišť v Polabinách proinvestováno více než čtvrt miliardy korun.

Sídliště, ve kterém se dnes dobře žije

„Neutěšené betonové město, jehož výstavba začala v šedesátých letech minulého století, se díky těmto investicím proměnilo v sídliště, ve kterém se dobře žije. Projekt regenerace řeší nejen úpravy sídlištních center, komunikací, chodníků a parkovacích ploch, ale také vnitrobloků, dětských hřišť, sportovišť a zeleně," informovala náš Deník Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.