K výzvě ministra vnitra Víta Rakušana se nyní připojil i primátor Pardubic Jan Nadrchal, který vyzval všechny starosty k přehodnocení konání oslav pod hlavičkou města. Například Lázně Bohdaneč nebo Přelouč ale plánovaný novoroční program nezruší.

Takto vypadala světelná show na Podzimních městských slavnostech: 

Zdroj: Jaroslav Černý

„Jsem si vědom toho, že i přes tragickou událost, která se udála na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, musí život pokračovat dál. Nicméně v souvislosti s výzvou ministra Rakušana doporučuji neorganizovat žádné „lidové veselí“ při příchodu nového roku,“ doporučil starostům městských obvodů Nadrchal a zároveň připomněl, že Pardubice žádný ohňostroj nebo jinou oslavu nepořádá.

Jak jsou na tom v jiných městech Pardubického kraje?

Ohňostroj ve Svitavách.
Otazník nad ohňostroji. Letohrad ho zrušil, Ústí napůl a v Třebové bude tichý

Pořádání soukromých oslav a ohňostrojů obecně závazná vyhláška dovoluje.

Rakušanova výzva ke zrušení ohňostrojů a oslav se zábavní pyrotechnikou se ale týká jak obcí, tak veřejnosti.

„Naše země zažila před Vánoci dva šokující násilné činy spojené se střelbou. Tyto události se bolestně dotkly mnoha lidí a rodin osobně, nepřímo pak v podstatě každého z nás. To nejmenší, co můžeme jeden pro druhého v téhle době udělat, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat napětí a případná traumata, která po sobě tohle násilí zanechalo. Oslavit příchod nového roku lze i bez petard, dělobuchů a rachejtlí,“ napsal ministr vnitra Vít Rakušan starostům.

Nové nabíjecí stanice v Paláci Pardubice
Dárek pro elektromobilisty. Palác Pardubice naistaloval čtyři nabíjecí stanice

Některá města už výzvě vyhověla. Ohňostroj tak letos nebude například ve Skutči nebo Ústí nad Orlicí.

Ohňostroj ve Svitavách.
Otazník nad ohňostroji. Svitavy ani Litomyšl ho nezruší, Letohrad ano

Naopak v Lázních Bohdanči se rozhodli oslavy zachovat. „Po zvážení všech okolností se však většina zastupitelů města včetně mě a paní místostarostky rozhodla pro zachování ohňostroje,“ řekl starosta Lázní Bohdaneč Josef Štěpanovský s tím, že pietu tragické události, která všechny velmi zasáhla uctilo město v den státního smutku minutou ticha, svěšením vlajek na půl žerdi a vyzváněním zvonu na kostele. Tradiční novoroční ohňostroj tam tak zazní v 0.30 hodin. 

V Přelouči ohňostroj bude také podle plánu. „Více nebudeme tuto situaci komentovat,“ sdělil starosta Přelouče Martin Šmíd.