Krajské město získalo dotaci devadesát milionů korun z takzvaných švýcarských fondů na přestavbu prostoru před nádražím.

O další náklady se rozdělí město i kraj

„Celková cena stavby je 135 milionů korun, o další náklady se má z poloviny podílet město a z poloviny kraj," uvedl náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.

„O tom, že nám dotace byla přidělena, jsme se dozvěděli v posledních hodinách prostřednictvím e-mailu. Oficiálně dostaneme podklad ze švýcarské strany v průběhu příštích dvou nebo tří týdnů," dodal Martin Bílek.

Za 135 milionů korun včetně DPH vznikne v prostoru před budovou pardubického nádraží nový terminál veřejné dopravy, přibýt by měla také zeleň, fontány a lavičky. Změnit by se měla rovněž doprava na silnici, která kolem vlakového nádraží vede.
Vzhledem k tomu, že projekt je o něco dražší, než se původně plánovalo, budou o stavbě ještě rozhodovat zastupitelstva města a kraje, a to během dvou měsíců.

Náměstek Štěpánky Fraňkové Martin Bílek předpokládá, že obě zastupitelstva projekt schválí a město začne ve spolupráci ze švýcarskou stranou hledat zhotovitele stavby. Práce by pak mohly začít v říjnu nebo listopadu.

Ublíží přestavba cyklistům?

Přípravu stavby provázely protesty některých obyvatel města, podle nichž přestavba prostranství před vlakovým nádražím ublíží cyklistické dopravě a údajně také chodcům. Lidé ze švýcarských fondů i kvůli těmto námitkám přijeli v únoru do Pardubic, aby si plochu prohlédli a od představitelů města zjistili podrobnosti projektu, a také to, zda radnice s odpůrci komunikovala.