Rozsáhlý komplex pro výcvik psů a další činnosti spojené s jejich chovem v Pardubicích zatím nevznikne. O jeho vybudování usilovalo od loňska občanské sdružení Berserk – K-9 team, zastupitelé však nedávno neschválili záměr prodeje potřebných pozemků v areálu bývalých kasáren na Hůrkách.

Za své tak bere i plán radnice, že by se do lokality přestěhoval městský útulek pro psy, který sídlí v nevyhovujících podmínkách ve Štrossově ulici.

„V tuto chvíli je to zřejmě pasé. Je to škoda, mohli jsme si tím uvolnit ruce ve Štrossově ulici, kde je pro útulek nevhodné místo. Navíc kdyby byl jinde, byl by celý tamní areál volný," řekl náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.

Chybí výběh

Ve stávajícím útulku chybí zvláště výběh pro psy. Zařízení je městské, ale provozuje jej soukromá veterinární klinika. Útulkem projde ročně kolem 650 zatoulaných či opuštěných zvířat, převážně psů. V roce 2011 město zaplatilo za pomoc zaběhnutým nebo opuštěným zvířatům 1,291 milionu korun.

Sdružení Berserk, personálně propojené s pardubickou bezpečnostní agenturou Berserk Security, mělo na Hůrkách velké plány. Chtělo v části bývalých kasáren vybudovat kynologický areál s cvičištěm pro psy a víceúčelovou halou splňující kritéria pro pořádání mezinárodních soutěží a výstav.

„Byl by to unikát v celé České republice," uvedl předseda sdružení a zástupce jednatele firmy Slavomír Janoušek.
Areál mělo měsíčně využívat pro práci se psy zhruba 1000 lidí. Provozovatel by se zároveň staral i o městský útulek pro psy.  Výstavbu, sítě a zařízení areálu měla platit soukromá firma, pozemek jí pak po kolaudaci v určeném časovém termínu mělo město odprodat.
V Pardubicích je nyní registrováno více než 9000 psů, fungují tam ale jen čtyři kynologická cvičiště, která navštěvují zhruba tři stovky chovatelů. (čtk)