V prostorách hotelu Euro byl včera slavnostně spuštěn nový webový portál www.dopravapk.cz.

Aktuální informace

Jeho cílem je uceleně informovat o dopravní situaci v Pardubickém kraji.
Web by měl být podle jeho provozovatelů aktuálnější než internetové stránky zřizované státními organizacemi.

„Tento projekt vnímáme jako službu pro občany našeho kraje. Jde nám o poskytování užitečných informací zejména pro motoristy," vysvětlil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Snažíme se informace, které poskytuje veřejnosti státní jednotné dopravně informační centrum, regionálně prohloubit," nechal se slyšet ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.
„Události se automaticky aktualizují. Informace portál čerpá z již ověřených informačních systémů a třídí je podle potřeb území Pardubického kraje," vyjádřil se Miroslav Němec.

Uživatelé by podle něj měli dostat co nejpřesnější a nejaktuálnější údaje o dopravních nehodách na silnicích, uzavírkách, výlukách či náhradní dopravě na železnici.

Hlavně pro mobily

Projekt je určen primárně pro mobilní zařízení.

„V současné době významně stoupá podíl uživatelů, kteří vyhledávají informace na chytrých telefonech. Proto i zobrazování informací je optimalizováno právě pro mobily a tablety," doplnil hejtman Pardubického kraje.
Do projektu se zapojily i České dráhy a Správa železniční dopravní cesty, Ředitelství silnic a dálnic a ministerstvo dopravy.

Díky tomu se lze například podívat na odjezdové tabule vlaků na nádražích v regionu, které ukazují momentální zpoždění jednotlivých spojů.

Interaktivní mapa

Součástí nového portálu je rovněž interaktivní mapa, která zobrazuje dopravní události z několika různých informačních zdrojů a jež zároveň umožňuje vybrat zobrazení jen z vybraných typů těchto událostí.

„Naší snahou je nezahltit uživatele přílišným množstvím informací, spíše je chceme roztřídit a zobrazovat pouze ty potřebné a vyžadované. Máme v úmyslu motoristům nabídnout okamžitou orientaci v dopravě," podotkl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek.

Zkušební provoz

„Chceme mít informace co nejaktuálnější. Pokud se někde stane nehoda, jsme schopni ji na tomto portálu zobrazit do dvou minut," poznamenal projektový manažer portálu Petr Mazánek.

Portál bude rok ve zkušebním provozu. Upravovat se bude podle připomínek uživatelů i zapojených organizací. „Jeho provozní náklady jsou téměř na nulové úrovni," zdůraznil Miroslav Němec.