„Jsou v ní zastoupeny jak politické kluby, tak i uskupení angažující se v ochraně přírody. Uvidíme, s čím přijdou, manévrovací prostor velký nemají,“ řekla náměstkyně Helena Dvořáčková. Město se totiž zavázalo, že 20 let nebude prostor užívat ke komerčním účelům.

„Někteří vykřikovali, že se tam budou stavět supermarkety a podobně, přitom je to úplný nesmysl. Tam bude minimálně 20 let zeleno,“ konstatovala náměstkyně.

Ve středu bude jednat s Iniciativou Přírodní park Červeňák. Ta ji seznámí s návrhem, jak s územím naložit.

„Záleží nám na historické i přírodní hodnotě území. Zároveň díky tomu, že je to téměř uprostřed města, nabízí prostor možnost pro rekreaci a pro přesuny lidí pěšky nebo na kole mezi Pardubičkami a Višňovkou,“ připomněl za iniciativu Jakub Kutílek.

Asfaltky i lavičky

Iniciativa by územím chtěla vést několik asfaltových cest, které by sloužily cyklistům. Chybět by podle ní neměla ani naučná stezka a mobiliář, který by mohl být podobný tomu v Dukelském lese.

„Červeňák vnímáme jako o něco přírodnější území, takže by tam toho nemuselo být tolik, některé věci vůbec – například jsme vedli diskusi o odpadkových koších. Zda se mají lidé držet toho, že co do přírody přinesou, to si zase odnesou,“ vysvětlil Kutílek s tím, že nestojí ani o sportoviště.