Původně měli o nákupu většinového balíku akcií rozhodovat už tento čtvrtek. Audit hokejového klubu ale ještě není hotový.

„Do konce týdne by měla být hotová zpráva, zastupitelé ji tedy dostanou do rukou ještě před vánočními svátky. Na 2. ledna je pak naplánovaný neveřejný seminář pro všechny zastupitele. Ti by pak měli o koupi akcií rozhodovat na zasedání ve čtvrtek 5. ledna," vysvětlil primátor Pardubic Martin Charvát.

Rada města zadala ekonomický a právní audit, který má zjistit, zda je klub finančně stabilní. Většinový majitel Roman Šmidberský chce za svůj podíl od města 12,5 milionů korun, tedy přesně polovinu toho, za kolik klub před osmi lety koupil. Dalších 12,5 milionů ale tvoří půjčky, které Šmidberský do klubu vložil.

KOLIK AKCIÍ KOUPÍ?

Opozičním politikům se ale nelíbí, že zatím nemají tušení, jaký podíl akcií chce město vlastně kupovat.

„Na minulém zasedání zastupitelstva se hovořilo o tom, že část akcií by měli koupit také pánové Šuda, Čáslava a Salfický. Od tohoto zasedání jsme ovšem od vedení města nedostali o prodeji klubu vůbec žádnou zprávu," řekl opoziční zastupitel Petr Klimpl.
Primátor Charvát ovšem kritiku odmítá. „Zatím nemáme výstupy auditu. Plán na odkup akcií zastupitelům představíme, až budeme mít kompletní informace," podotkl primátor.

Město by pravděpodobně koupilo většinový podíl v klubu jen na dobu, než by ho stabilizovalo, aby ho pak mohlo prodat silnému investorovi.

„Město by si ten podíl nenechalo dlouhodobě, ale jen do doby, než najde vhodného investora, který by měl zájem rozvíjet pardubický hokej," vysvětlil na posledním zasedání zastupitelstva Martin Charvát.

SILNÝ INVESTOR

Prosadit takový plán ale nejspíš nebude úplně snadné. Mnozí politici si navíc myslí, že by město nemělo vlastnit sportovní klub.

„Nevidím jediný důvod, proč by město mělo akcie kupovat. Fandíme tomu, aby klub sehnal nového silného investora a město může při tomto shánění pomoci. To je nejrozumnější cesta," nechal se slyšet šéf kontrolního výboru pardubického zastupitelstva Karel Haas.

Jiným zastupitelům se zase nelíbí, že se klub prodává narychlo a během rozehrané sezony. Dynamo Pardubice nyní okupuje třináctou příčku, která by na konci sezony znamenala nutnost bojovat o zachování extraligové příslušnosti v baráži. (dub)