Válka mezi nájemcem Společenského a výstavního centra Ideon, společností PVV, a současným vedením pardubické radnice graduje. Po sérii trestních oznámení, které padaly na obě strany, se nyní jednatel PVV Petr Vašíček v rozhovoru pro Deník vyjádřil, že o koupi Ideonu již v současné době nemá zájem.

Poté, co jste na oficiální tiskové konferenci obvinil primátorku Pardubic Štepánku Fraňkovou a jejího náměstka Jiřího Rozinka z pokusu o korupci, na vaše výroky ostře reagovalo celé vedení města a označilo vás za lháře.
Je s podivem, že reakce na mé tvrzení zaměstnává vedení radnice již několikátý den. Všichni věrní jsou semknuti do jednoho šiku a obviňují mě z toho, že si vymýšlím. Na výroku současné primátorky Fraňkové, která mi řekla: ,Vy nikomu z nás nic neplatíte, takže my klidně výstavnictví v Pardubicích zlikvidujeme. Když z toho nemáme my, tak nebudete mít ani vy’, trvám a také jsem to zopakoval orgánům činným v trestním řízení. V případě náměstka Rozinka, toho jsem přímo z žádné korupce neobvinil. Reagoval jsem pouze na zasedání rady města ze 23. srpna, kde je v zápise uvedeno, že navrhl dát Ideon do veřejné dražby za 19 milionů korun, což je cena pouze o 600 tisíc korun vyšší, než jsem na jaře za Ideon nabízel. V žertu jsem řekl, že to na mě působí tak, že kdybych tuto částku zaplatil, žádná dražba by nepřipadala v úvahu. On je stejně tento návrh protiprávní a ani neřeší současný spor, který se týká třetí etapy zateplení Ideonu.

V čem je tedy problém?
Od letošního jara jsem ochoten dokončit za své peníze a s pomocí evropských dotací zateplení Ideonu, i když je to povinností majitele objektu, tedy města. Bohužel, i kvůli osobním averzím, mi dodnes k tomuto kroku radnice nedala souhlas, a tak hrozí, že pětimilionová dotace propadne.

Vedení města se vyjádřilo, že nemá více podkladů k tomu, z jakého dotačního titulu je tato akce hrazena.
To není můj problém. Tuto žádost o dotaci mohl podat dlouhodobý nájemce i bez souhlasu majitele objektu. A řešit teď, dodatečně, kdo to platí, je ztráta času, zvláště když hrozí, že tím město přijde o evropskou dotaci.

Pokud vám město tuto žádost neschválí, jaký bude váš další postup?
Musím říct, že nyní již vážně uvažuji o tom, zda své finanční prostředky i v případě souhlasu města s touto třetí etapou zateplení Ideonu na tuto akci poskytnu. Za stávající vyhrocené situace s městem a jeho současným vedením totiž můj zájem o koupi Ideonu zcela pominul. Proto již dva měsíce připravuji projekty v jiných městech.

Může mít současná napjatá situace za následek i to, že byste Ideon z vašeho rozhodnutí úplně opustil?
To v žádném případě. Přestože mi radnice hází klacky pod nohy, Ideon určitě neopustím. Také firma PVV, ať už bude jejím vlastníkem v budoucnu kdokoliv, hodlá v nájmu setrvat celých zbývajících 82 let, přesně v duchu platné smlouvy.

Co říkáte na to, že vedení magistátu vám po médiích vzkázalo, že dveře na radnici máte zavřené?
K tomu mohu snad jen dodat, že to platí i opačně.

Jak to myslíte? Je tedy ohroženo i konání Divadelního plesu, který v Ideonu společně pořádá Východočeské divadlo, Komorní filharmonie Pardubice a magistrát?
Za současné vyhrocené situace si jeho pořádání v Ideonu nedokážu představit.

A jak to bude s výstavami?
Budeme je pořádat dál i přes snahu minulého i současného vedení radnice systematicky poškozovat naše akce. Tento stav trvá už šest let, kdy se na zimním stadionu začaly pořádat antivýstavy, které se konaly v době našich tradičních termínů.

Nemůžete ale přece nutit zástupce města, aby někomu zakazovali pořádat v Pardubicích výstavy.
Samozřejmě vím, že žijeme v tržním hospodářství. Konkurence je zcela jistě zdravá, ale není přece možné, aby se v devadesátitisícovém městě pořádaly v jednom měsíce dvě podobně zaměřené výstavy. To už není konkurence, ale schválnost. Navíc v případě výstav v ČEZ Areně měly dokonce firmy napojené na rozpočet města, hlavně přes Městský rozvojový fond, dokonce povinnost se těchto akcí zúčastňovat. Přitom fondu z těchto aktivit neplynuly žádné výraznější zisky. Mám pocit, že hlavním cílem těchto akcí bylo především ohrozit podnikání nájemce Ideonu.