Ukončili by tím jeden dlouhý příběh. Projekt společnosti AVE CZ na zprovoznění spalovny nebezpečného odpadu jen pár desítek metrů od obytných domů totiž vyvolal na Pardubicku pozdvižení již v roce 2009.

Kolik by muselo město do nefunkční spalovny investovat, se dosud neví. V tuto chvíli má primátor Pardubic Martin Charvát v ruce dokument, podle něhož společnost AVE CZ do tohoto projektu zatím investovala 35 milionů korun. Nejedná se ovšem o konečnou nabídkovou cenu.

Město jedná o koupi spalovny už rok. Předtím dostal podobnou nabídku i Pardubický kraj, ten ji ale odmítl.

Cenu 70 milionů město odmítlo

Původní nabídkovou cenu 70 milionů korun odmítlo město s tím, že je nejprve třeba rozklíčovat, jak k ní AVE dospělo. „Pro jednání o ceně potřebujeme vědět, jaké prostředky již společnost do tohoto projektu investovala a kolik bude likvidace spalovny stát," nechal se slyšet primátor Pardubic Martin Charvát.

Ten trvá na tom, aby město nákupem získalo pozemek čistý, bez závazků a bez ekologické zátěže.

„My chceme získat areál, který bude možno prakticky okamžitě využít, proto jsem AVE požádal o doplnění předpokládaných nákladů na likvidaci spalovny. Od těchto dvou položek se bude pak odvíjet jednání o kupní ceně," dodal primátor Pardubic.

Odkup spalovny by znamenal definitivní zažehnání hrozby, že se budou pár kilometrů od krajského města spalovat tisíce tun nebezpečného odpadu.

Petici proti spalovně před veřejným projednáváním vlivu na životní prostředí podepsalo zhruba 50 tisíc lidí.