Před osmdesáti lety navázala vysílačka Libuše spojení s Londýnem. „Tehdy to byla otázka života a smrti pro mnoho lidí,“ připomněl historik Eduard Stehlík. Tajná vysílačka spojila odboj s Anglií a parašutisté ji udržovali za cenu životů. Starali se o ni členové skupiny Silver A, především radarista Jiří Potůček.

Vysílačka se naposledy ozvala před pěti lety, kdy repliku nechal postavit Klub vojenské historie Rota Nazdar. „Protože se jedná opravdu o přesnou repliku, odpovídají použité radiosoučástky i systém zapojení době vzniku Libuše v roce 1941,“ řekli zástupci klubu Rota Nazdar, kteří dodali, že replika vysílačky v éteru zní takřka stejně jako Libuše.

Replika Libše se ozvala už před pěti lety:

Potůček přijímá depeše.
Po 75 letech zavolá tajná vysílačka Libuše do Londýna

Akce měla mimo jiné připomenout i další československé parašutisty, a to na původním místě, odkud radiotelegrafista vysílal mezi 20. březnem a 4. dubnem 1942. Vysílání z areálu rybničního hospodářství mohli radioamatéři zachytit v éteru už od pátku. Z půdy domu čp. 148, kde jsou ještě i původní antény, se při této příležitosti ozvala replika radiosoupravy Libuše.

Akci Bohdanečští spojili s otevřením cykloturistické sezony. Cyklopaťák měl cílovou zastávku právě v areálu sádek. Na místě se na historických kolech objevili i muži v dobovém oblečení. Na návštěvníky čekal také doprovodný program. Lidé se tak mohli vrátit v čase o osmdesát let.

Pardubický kraj, na jehož území se velká část odbojové činnosti odehrávala, si od 29. prosince připomíná klíčové události a osobnosti celého období heydrichiády. „Náš kraj je nedílně spjat s řadou klíčových momentů období heydrichiády, které patří jednoznačně mezi nejsmutnější období našich novodobých dějin,“ připomněl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Kraj si připomíná výročí heydrichiády:

Posádka letounu, který dopravil výsadkáře do Protektorátu
Anthropoid, Silver A, Silver B. Pardubický kraj si připomíná své hrdiny
V areálu Larischovy vily v Pardubicích se uskutečnilo pietní setkání k uctění památky výsadkářů ze skupiny Silver A, ležácké tragédie a účastníků pardubického odboje.
OBRAZEM: Pardubice vzpomínají na osudy hrdinů i ležáckou tragédii