O dalším osudu plaveckého areálu rozhodne až další zastupitelstvo, které je na programu v úterý 22. června. „Ve hře je několik variant,“ sdělil náměstek pardubického primátora Alexandr Krejčíř (ODS).

„Jednou z možností je držet se konceptu, jenž byl už dříve zastupitelstvem projednán a schválen. Pak ale bohužel bylo výběrové řízení na dodavatele stavby loni na podzim napadeno jedním z jeho účastníků u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten nám výběrové řízení kvůli údajně nadnesenému počtu zaměstnanců, které vítězná firma měla mít, zrušil a ačkoliv jsme se proti jeho rozhodnutí prakticky okamžitě odvolali, dodnes jsme od něj nedostali žádné další vyjádření. A to i přesto, že jsme úřadu dali najevo, že jsme v určitém časovém tlaku, když jsme rekonstrukci zařadili do Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) Přitažlivé město. Protože reakce ze strany úřadu nebyla žádná, museli jsme z něj tento záměr nakonec se souhlasem zastupitelů vyjmout. Pokud bychom nedodrželi harmonogram rekonstrukce, hrozilo, že bychom mohli o celou dotaci z evropských fondů ve výši asi 140 milionů korun přijít,“ vysvětlil Alexandr Krejčíř.

„Kdybychom však i nadále zůstali u původní varianty přestavby areálu na moderní bezbariérové zařízení s několika bazény, vodními atrakcemi a wellness centrem, museli bychom na příštím zastupitelstvu přijmout návrh, jak tuto rekonstrukci financovat z jiných zdrojů,“ poznamenal náměstek primátora.

Vezmou si úvěr?

„Je na zastupitelích, zda odsouhlasí, že by si město vzalo úvěr. Jednalo by se o částku přesahující 600 milionů korun včetně daně z přidané hodnoty, přičemž daň by nám pak byla vrácena. Takový úvěr bychom asi utáhli, ale rozhodnutí je na zastupitelích,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml (ODS).

„Další variantou je i úprava projektu. Osobně jsem však přesvědčen o tom, že to bude velmi obtížné. Plánovaná rekonstrukce rozhodně není předražená, jak tvrdí opozice. Jde o koncept, který jsme dva roky odpovědně připravovali proto, aby byl dlouhodobě přínosný a aby rozšířil nabídku sportovních a volnočasových aktivit obyvatel i návštěvníků města. Navíc se nám v něm podařilo snížit provozní dotaci, jež bude město muset každoročně přispívat,“ pokračoval Krejčíř.

„Zaznamenali jsme i velmi ojedinělé diskuze, zda vůbec má mít v takřka stotisícovém městě padesátimetrový bazén své opodstatnění. Ale to beru jako krajní, nejméně pravděpodobnou variantu řešení celého problému,“ podotkl náměstek primátora.

Bazén u univerzity?

V posledních týdnech se začalo nahlas hovořit také o možnosti vystavět nový pětadvacetimetrový bazén u pardubické univerzity. Ten by byl alternativou do doby, než by se opravila „padesátka“ Na Olšinkách. „Je to jedna z cest,“ potvrdil Krejčíř.

Dočasným řešením stávající situace by bylo rovněž pokusit se zažádat hygienu o prodloužení výjimky. Ta nyní platí do konce června s tím, že o letních prázdninách ještě může být v provozu přilehlá Sluneční pláž.

Opozice se však dlouhodobě přiklání k jiné možnosti. „Nejlepším řešením by bylo pouze opravit bazén tak, aby splňoval potřebné normy. Výstavba akvaparku je podle nás zbytečným vyhazováním peněz,“ řekl už před časem šéf Zastupitelského klubu ČSSD Jindřich Tauber.
„Pouhá oprava bazénu by vycházela na 300 milionů korun,“ upřesnila náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice. „Záleží na tom, v jakém technickém stavu bude,“ dodala náměstkyně primátora.

Ať už červnové zastupitelstvo rozhodne jakkoliv, je jasné, že v Pardubicích se nebude několik měsíců plavat.
„Dopadlo by to tak ale stejně, i kdybychom rekonstrukci plaveckého areálu do IPRM Přitažlivé město začlenili,“ uzavřel Alexandr Krejčíř.