O tom, zda se bude poblíž Lázní Bohdanče těžit štěrkopísek, by měli rozhodnout lidé v referendu. Pro tento návrh hlasovalo na čtvrtečním zasedání deset bohdanečských zastupitelů.

„Při hlasování zastupitelů by byl poměr pravděpodobně velmi těsný, záměr by mohl projít o jediný hlas. Místní referendum je proto nejlepším řešením. Myslím, že by bylo možné ho spojit s volbami do Evropského parlamentu," uvedl bohdanečský zastupitel Václav Měkota (KDU-ČSL), který návrh na referendum podal.

Vyhrocená atmosféra

Do auly bohdanečské základní školy se na jednání zastupitelů sešlo kolem 150 lidí z Bohdanče, ale hlavně z okolních obcí, které by byly případnou těžbou písku zasaženy nejvíce. Atmosféra byla hodně vyhrocená, jelikož si někteří přítomní diváci pletli zasedání zastupitelstva se sportovním kláním. Kolem sedmé hodiny večer dokonce starostka Lázní Bohdanče Květoslava Jeníčková jednání přerušila a čekala na příjezd městské policie, která měla situaci uklidnit.
V tu chvíli se začalo projednávání zvrhávat v komedii. Strážníci byli přivítáni ironicky myšleným bouřlivým protestem.

„Kdo promluví mimo pořadí, toho zastřelí, nebo co?" ozývalo se z davu, který byl vůči zastupitelům prosazujícím těžbu štěrkopísku velmi nepřátelsky naladěn.
Už před začátkem jednání bylo zřejmé, že atmosféra bude bouřlivá. Před vchodem do školy postávali lidé sbírající podpisy pod petici, obyvatelé okolních obcí dorazili s transparenty, na kterých stálo například: „Kolik vám to hodí prachů, že nás chcete dusit v prachu?" Aula bohdanečské školy je rozlehlá, přesto se tam lidé tísnili. Sportovní terminologií řečeno: bylo beznadějně vyprodáno.

Konfrontační tón

Zadání změn územního plánu bylo na pořadu schůze hned na začátku. Starostka Květoslava Jeníčková nejprve přítomné upozornila, že podle zákona o obcích mají právo na zasedání zastupitelstva vystupovat jen občané Lázní Bohdanče. „Chceme dát možnost vystoupit i občanům Černé u Bohdanče a Živanic. Jen bych poprosila, abyste si za každou obec zvolili maximálně tři mluvčí," řekla na začátku jednání starostka.

Konfrontační tón provázel jednání hned od počátku. Zastupitel za Pravý blok Jaromír Fröhlich, jenž byl nejhlasitějším odpůrcem záměru  těžit u Bohdanče štěrkopísek, vyzval svého kolegu Zdeňka Makovského, aby se hlasování kvůli střetu zájmů vůbec neúčastnil. Zdeněk Makovský totiž vlastní pozemek o rozloze 1,7 hektaru  v místě, kde se plánuje těžba.

„Radil jsem se s právníkem a při hlasování o zadání změny územního plánu bych ve střetu zájmů nebyl," podotkl k situaci Zdeněk Makovský.
Také vedoucí odboru rozvoje města Alfréd Mede upozorňoval, že celý projekt je teprve v rané fázi příprav. „Zatím se jedná jen o zadání změny územního plánu. K samotné změně je ještě dlouhá cesta, určitě by se předtím ještě muselo konat veřejné projednání," vysvětlil Alfréd Mede. Obyvatele okolních obcí tím ale příliš neuklidnil.

Na co areál?

Lidé při svých vystoupeních zpochybňovali především potřebu rekreačního areálu, který by měl vzniknout v místě těžby. Nevěřili ani deklarovanému počtu nákladních aut, která by měla do areálu směřovat.
Do jámy lvové se odvážil i zástupce firmy Diton, která chce u Bohdanče těžit štěrkopísek. Snažil se lidem vysvětlit, že jihlavská firma má dobrou pověst a nepatří ke společnostem fiktivně sídlícím někde na Kajmanských ostrovech. Přesto jeho vystoupení vzbudilo spoustu negativních emocí a právě po něm museli začít na jednání dohlížet i strážníci.