O titul vesnice roku bojovala i víska Střemošice se zhruba 200 obyvateli, která vyhrála krajské kolo soutěže Vesnice roku v Pardubickém kraji.

Z vítězství se nakonec v sobotu radovaly v Luhačovicích středočeské Ratměřice, druhé místo obsadila Koloveč z Plzeňského kraje a třetí skončil zástupce Moravskoslezského kraje, obec Hlavnice.

Letošní hlasování o Vesnici roku bylo podle porotců nesmírně těžké, v Luhačovicích se k finálnímu rozhodnutí sešli v pátek večer, ale rozhodnutí padlo až nad ránem.

„Soutěž byla hodně těžká zvláště pro členy komise. Objeli jsme všech třináct vítězů krajských kol a opravdu na hodnocení strávili spoustu hodin, abychom nikomu neublížili. Mnohdy rozhodují maličkosti, které jsou v obcích perfektní,“ potvrdil předseda letošní komise – a loňský vítěz soutěže – starosta obce Tučín na Přerovsku Jiří Řezníček.

Soutěž Vesnice roku se v České republice pořádá již od roku 1995. Hlavním vyhlašovatelem je ministerstvo pro místní rozvoj a dále ministerstvo zemědělství a životního prostředí. Spolupořadateli je i Spolek pro obnovu venkova a Svaz měst a obcí. Hlavním mediálním partnerem je Deník.