Revitalizace Tyršových sadů měla být původně jedním z nejzajímavějších témat úterního jednání zastupitelstva. Nakonec byl ale tento bod z programu stažen.
„Zastupitelům jsme chtěli dát zprávu o tom, v jaké fázi se tento projekt nachází,” vysvětlil náměstek pardubické primátorky František Brendl ze sdružení Pardubáci, který má projekt za město na svých bedrech. „Protože jsem však byl Radou města Pardubic pověřen, abych dojednal třináctimilionovou slevu na tomto projektu, nemělo by nyní smysl, abych předstupoval před zastupitele s tím, že v tuto chvíli není úplně jasné, kde by se tato částka dala ušetřit,” podotkl František Brendl.

Jasno by prý mělo být v prosinci

„Do příštího zastupitelstva, které se uskuteční v prosinci, bychom měli vědět, jestli je možné se v případě tohoto projektu dostat na částku sedmdesáti milionů korun, jak požaduje Rada města Pardubic, a kde lze případné úspory najít,” prohlásil náměstek pardubické primátorky.

„V současné době totiž není zřejmé, na jakých částech projektu by se dalo ušetřit, co by z něj šlo případně vypustit nebo nahradit, jestli bychom škrtali například u vodních prvků, promenády nebo někde jinde,” pokračoval Brendl.

„Bude záležet na tom, jak se podaří dohodnout se stavbaři a projektantem. Bavit se o konkrétních úsporách je však nyní skutečně předčasné,” zdůraznil náměstek pardubické primátorky.

„Jisté je, že projekt určitě dozná změn. Nemělo by však smysl ho v této fázi zastupitelům nějak podrobněji prezentovat, když by nezískali ucelenou představu. Tu bychom jim měli poskytnout na prosincovém zasedání. Samozřejmě za předpokladu, že o něj projeví zájem, jestli se vůbec bude realizovat. Pokud bychom ho zahodili do koše, vyhodili bychom z okna řádově pět milionů korun,” dodal František Brendl, který však nebude mít jednoduchý úkol.
Proti projektu totiž část veřejnosti silně protestuje.

Projekt je drahý, tvrdí odpůrci

„Jsme rozhodnuti se proti tomuto projektu postavit. Je nesmírně drahý a troufám si tvrdit, že bude náročný i z hlediska údržby a provozu. Náklady na něj by se mohly podle mého názoru pohybovat kolem 10 až 12 milionů korun ročně. Přitom dosud se na údržbu městského parku nepodařilo najít ani milion korun ročně,” sdělil Jiří Svoboda, jeden z řady hlasitých odpůrců revitalizace pardubických Tyršových sadů podle návrhu architekta Tomáše Jiránka.
„Pan náměstek Brendl si může plánovat, co chce, my to učiníme také a uvidíme, jak to všechno nakonec dopadne. Budeme chtít být účastníky řízení a zřejmě padne kosa na kámen,” doplnil Jiří Svoboda.

„S Tyršovými sady je potřeba něco dělat. Dokud bude nějaká šance je opravit, budu se jí držet. Z mé strany je ochota se domluvit, je ale otázkou, zda bude také na té druhé straně. Zatím jsem žádné smysluplné návrhy, jak s tímto projektem naložit, od petičníků nedostal,” uzavřel Brendl.