Velikonoční svátky, přestože jsou z hlediska svého duchovního poselství mnohem významnější než svátky vánoční, neprožívá řada domácností tak intenzivně jako právě Vánoce. Lidé se nestresují přehnaným úklidem a nákupy a často Velikonoce chápou jako prodloužený víkend a dny volna.

To ale jistě neplatí pro duchovní. Pro ně, stejně jako pro věřící, jsou Velikonoce vyvrcholením Kristova spasitelského úsilí. „Kněží se na Velikonoce připravují mnohem dříve. Kromě klasického prožívání postní doby si již dopředu pročítám biblické a jiné texty s velikonoční tematikou. Hodně času také strávím ve zpovědnici. Je totiž dobrým zvykem, že věřící před Velikonocemi očišťují své nitro. Například v úterý jsem ve zpovědnici strávil šest hodin,“ řekl Deníku administrátor farnosti v Holicích a pardubický kaplan Miloslav Brhel a dodal, že zpovídání je pro něj i povzbudivé. „Uvědomím si, že lidé se chtějí smířit s Bohem a dělat něco se svým životem.“

O Velkém pátku se snaží držet půst

Když pak začne velikonoční třídenní, účastní se kněží společné mše s biskupem, při které se světí oleje používané v průběhu roku při udělování svátostí, například křtu nebo posledním pomazání.

„O Velkém pátku se rozhodně snažím držet přísný půst. K obědu si dám kousek chleba nebo si ohřeji polévku. Přestože je ale Velký pátek dnem smutku, rozhodně se nemračím a nebrečím. Je ale důležité si uvědomit obrovskou sílu a hloubku toho, když se někdo obětuje pro druhé,“ uvedl Miloslav Brhel, který jako většina kněží stráví od Zeleného čtvrtku do Hodu Božího velikonočního hodně času sloužením mší v kostelech.

Vyrazí na tradiční pomlázku

Přestože je páter Brhel příslušníkem duchovního stavu, neváhá o Červeném pondělí vyrazit na tradiční pomlázku. „Jako malý kluk jsem chodil velice rád na koledu a teď v tom pokračuji. S kněžími chodíme společně a jsou to příjemná setkání. Na faru si pak, ostatně jako každý koledník, přineseme hromadu vajíček a jiných dobrot, takže se nakonec stane, že je i rozdáváme potřebným. Rád udržuji i další tradice, třeba si za křížek na zdi zastrčím kočičky požehnané o Květné neděli, rozhodně si rád zakrojím mazanec a velikonočního beránka,“ prozradil Brhel.

(peš)