Nad Pardubicemi se budou vznášet američtí a afghánští piloti vrtulníků. V blízké budoucnosti zřejmě realita. Na jejich výcviku by se mělo podílet Centrum leteckého výcviku (CLV), které v Pardubicích učí létat i české piloty. Výcvik má připravit americké a afghánské instruktory pro afghánské vrtulníkové letectvo.

Že se výcvik spojeneckých pilotů na našem území nebere na lehkou váhu, dokládá i poslední jednání, které se v Pardubicích uskutečnilo. Zavítal na ně zástupce velitele vzdušných sil Armády České republiky brigádní generál Jiří Verner, velitel pardubického vojenského letiště podplukovník Martin Janatka, ředitel společnosti EBA, která provozuje civilní část pardubického letiště, Jan Andrlík, ředitel CLV Miroslav Brož, zástupci Leteckých opraven Malešice (LOM) a také primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Jednání měla hlavně ukázat možnosti spolupráce a například skloubení možností provozu civilní a vojenské části letiště.
„Z jednání už máme k dispozici konkrétní údaje. Jsme přesvědčeni, že k navýšení intenzity leteckého provozu, kterého se občané obávají asi nejvíce, by dojít nemělo. Výcvik pilotů totiž přímo pokryje výpadek v objednávce letového výcviku od Armády České republiky a neovlivní ani civilní provoz letiště. Navýšit by se neměl ani počet vrtulníků na letišti, na výcvik budou stačit stávající stroje,“ sdělil Jan Andrlík.

„Město zajímalo především to, jak by výcvik ovlivnil hlukové zatížení obyvatel města a okolí letiště. Byla to první z řady schůzek, na které jsme si už vyměnili určité konkrétní poznatky a otázky. Například to, že američtí a afghánští piloti by měli být ubytování v Ohrazenicích,“ uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.