Letošní prázdniny a dovolené výrazně ovlivnila pandemie koronaviru, která cestování stále omezuje. Někteří lidé kvůli tomu zůstávají doma a objevují krásy rodné země, jiní se vydávají do oblíbené prázdninové destinace u Jadranu. Novou možnost cestování přinesl dopravce Regiojet se svým vlakovým spojem z Prahy do chorvatské Rijeky. Žluté vlaky jezdí do Chorvatska i přes Pardubice, čehož využil třiadvacetiletý Ondřej Matuška z Přelouče, který vyrazil na patnáctihodinovou cestu vlakem z pardubického nádraží minulý týden.

Jedině lůžkové kupé

„V porovnání s cestou autobusem nebo autem u mě vítězí vlak. Je to levnější a pohodlnější, ale cestoval bych znovu jedině lůžkovým vozem, kde má člověk soukromí a pohodlí,“ popsal své dojmy z cesty Ondřej Matuška, „V klasickém voze se sedačkami si tu dlouhou cestu nedovedu představit. Bylo tam vydýcháno a lidé se na sebe museli mačkat společně se svými zavazadly,“ dodal Matuška.

Spoje mají 12 vozů a kapacitu 560 míst. Velká kapacita se mírně podepsala na servisu, který je u Regiojetu jindy poměrně rozsáhlý.

„Jídlo jsme si museli objednat předem, potom už se ve vlaku daly koupit pouze zákusky a káva v prostředním voze. Jeden stevard měl na starosti tři vagóny, ale zvládal nám celou dobu nosit nápoje,“ sdělil Matuška. Komplikací se staly také toalety. V lůžkovém voze byly po celou cestu mimo provoz, ráno pak byly navíc ucpané a nepoužitelné i toalety v celém vlaku.

Dopravci se zatím podařilo prodat přibližně 45 tisíc jízdenek do Rijeky. „Z důvodu extrémního zájmu jsme začali provozovat spoje z Česka do Rijeky každý den. Denně budou jezdit do konce prázdnin a pak ještě třikrát týdně během září,“ uvedl mluvčí Regiojetu Aleš Ondrůj.

Zcela vyprodáno

I po zavedení každodenních spojů byly téměř všechny žluté vlaky do Rijeky zcela vyprodané. „Denně prodáme pět set až tisíc jízdenek. Ve srovnání s jinými spoji na nových trasách je takto obrovský zájem rekordní,“ řekl Ondrůj.

Společně s navýšením spojů přidal Regiojet na základě poznatků z prvních jízd do Chorvatska do svých vlaků takzvané tiché vozy.

„Někteří cestující si chtějí jízdu užít zábavou s přáteli, jiní naopak chtějí cestu využít k odpočinku. Každá taková věc je čistě reakcí na poptávku ze strany zákazníků,“ vysvětlil změnu Ondrůj. Další novinkou je zvýšení kapacity pro cestující s jízdním kolem, od 10. července se do vlakové soupravy vejde až třicet kol. Žluté vlaky zatím přepravují na každém spoji asi deset kol.

Nový zahraniční spoj

Přestože zbývá Regiojetu vychytat na dálkových spojích pár much, přichází s novou zahraniční linkou. Do Budapešti začne jezdit dvakrát denně od 31. srpna, ceny budou začínat na 349 korunách. „Jdeme rozhýbat nabídku železničního spojení tam, kde cestující zatím platí dopravcům nesmyslně drahé jízdné,“ konstatovala ředitelka Regiojetu Ivana Kašická.

Kristina Křivková