V budoucnu by přitom vedení města chtělo zvýšit počet obyvatel až na 120 tisíc, Pardubice by se tak staly pátým největším městem v Česku. Přivést zejména mladé obyvatele s trvalým bydlištěm mají například výhodné startovací byty.

Naopak vylidňování lze pozorovat třeba v Brlohu. Tato obec na jih od Přelouče přišla za posledních 100 let o 60 procent svých obyvatel, nyní zde žije asi 230 lidí. „Nejvíce za to může doprava a špatná dostupnost. Mladí potřebují jezdit za prací, a jakmile nemají auto, tak se od nás nikam nedostanou, protože sem jezdí už jen dva autobusy denně. Většina mladých se tedy stěhuje spíš do větších měst,“ řekl starosta Brlohu Aleš Drahokoupil.

Obce u Pardubic „nabobtnaly“, do satelitů se stěhují mladí

Urbanice, ležící na jih od Brlohu, přišly o třetinu obyvatel, když v nich v roce 1880 bydlelo 204 obyvatel a o 137 let později se na místním úřadě hlásilo pouze 66 Urbanických. Dolanům u Lázní Bohdaneč ubylo za 150 let 262 hlav.

Některé vesnice v okolí velkých měst však v novém tisíciletí zaznamenaly nevídaný růst a zvýšení počtu obyvatel díky jevu suburbanizace, kdy se lidé z měst stěhují do „satelitů“ v jejich okolí.

V NĚMČICÍCH PŘIBÝVAJÍ MLADÍ LIDÉ
Nejlépe je to v okrese Pardubice vidět na Němčicích. V obci pod Kunětickou horou žilo na začátku nového milénia pouze 114 lidí, zatímco loni již 606, což je nárůst více než pětinásobný.

Němčice se díky přílivu mladých lidí mohou pochlubit věkovým průměrem 33 let, což je devět let pod republikovým průměrem.

Tak veliký nárůst počtu zejména mladých lidí ale obci způsobuje problémy. V Němčicích totiž například dosud nefunguje školka. „Nyní stavíme školku, ve které od září otevřeme třídu pro 24 dětí, v současné době musejí rodiče vozit děti do Rábů nebo do Dřítče,“ vysvětlil starosta Němčic Jaroslav Štěpánek.

Starší děti musí do školy dojíždět do nedalekých Pardubic, kapacity místních škol jsou ale mnohdy také plné. „Problémů je ale daleko více, teprve v létě se otevře prodejna s potravinami, na jejíž výstavbě se podílí i obec,“ připomněl starosta Štěpánek.

Doprava a dostupnost Němčic je ale podle starosty dobrá. „Za den k nám jezdí pět spojů linky číslo 16 z Pardubic a dalších 11 autobusových spojů, což je velmi dobré,“ doplnil Štěpánek.

Obdobně, i když už ne tolik, nabobtnaly i jiné obce v okolí krajského města. Mezi nimi je například Staré Hradiště, Srnojedy, Srch, Černá u Bohdanče, a počet obyvatel vzrostl i v Sezemicích.

POČET SE NEMĚNÍ
V některých obcích se počet obyvatel výrazně nemění. Dobrým příkladem je město Holice, kde se od roku 1930 drží počet obyvatel na šesti a půl tisících takřka beze změn.

V Dašicích zase žilo v roce 1869 přibližně 2300 obyvatel. Podobný počet mají Dašice i dnes, neboť po devadesátých letech, kdy město na Loučné zaznamenalo propad na 1750 obyvatel, se začali lidé do Dašic opět stěhovat. Kolem dvou tisíc se už od půli 19. století pohybuje počet obyvatel také v Horním Jelení. (jpr, las)