Pokud jednou vznikne obchvat lázeňského městečka, nepovede chatovou oblastí u Neratova. Silničáři zatím navrhli dvě varianty, které se víc blíží zástavbě města. Vyplývá to z informací ministerstva životního prostředí.

Obchody u silnice?

„Je tam 72 rekreačních objektů, měli jsme na to i petici, aby tudy obchvat nevedl. I ekologové byli proti tomu, obchvat by narušil přírodní oblast,“ řekl starosta Neratova Jaroslav Pulkrábek.

Starosta je spokojený, že varianta obchvatu vedená chatovou oblastí je nejméně pravděpodobná. Zůstává ale v územním plánu, proto není možné v lokalitě nic nového stavět. Obec by ale ráda, aby v blízkosti hlavní silnice vzniklo obchodní centrum.
„Pozemky mají soukromníci a obchodní centrum navrhli. Měli bychom to půl kilometru do krámu, teď to máme na nákupy nejblíže do Bohdanče,“ sdělil Pulkrábek.

Obchvat by jednou měl začínat na křižovatce směrem na Bukovku a skončil by na téže silnici na křižovatce směrem na Rybitví. Od vytyčení trasy obchvatu k samotné výstavbě je ale zatím daleko. Jeho uvedení do provozu navíc může oddálit dokončení čtyřpruhu mezi Pardubicemi a Hradcem Králové.

„Nedá se odhadnout, kolik dopravy směrem na Prahu nová čtyřproudová silnice natáhne. Jestli bude Bohdančí jezdit minimum vozidel, bude se finančně těžko prosazovat. Příprava se určitě nezastaví, ale nevidím to jako prioritu,“ podotkl ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr.

Zasloužíme si ho!

Místostarosta Bohdanče Zdeněk Gilar si myslí, že lázeňské město si obchvat zaslouží. Rušná silnice totiž vede centrem a půlí náměstí. „Zatím má přednost obchvat Chrudimi, křižovatka Paramo v Pardubicích a potom bychom mohli přijít na řadu my,“ řekl místostarosta.