Zdejší prodejna bude v provozu do konce roku. Od nového roku bude obchod spravovat sama obec. „Po vyhlášení záměru na pronájem prodejny se nám bohužel nikdo nepřihlásil, nikdo neměl zájem. Ani pro vietnamské obchodníky už prodej na obci, která nemá alespoň 500 obyvatel, není zajímavý. A tak, pokud chceme zajistit a udržet v obci služby pro maminky na mateřské, starší občany a další, musíme se sami vrhnout do ekonomické činnosti a provozovat obchod sami,“ uvedla starostka obce Vyšehněvice Jana Exnerová.

V praxi to znamená, že se obec stane provozovatelem obchodu a sama sobě obecní prodejnu pronajme. Také zaměstná prodavačku, která bude sama i objednávat zboží.

Obec si také musí k této ekonomické činnosti zajistit na živnostenském úřadě ohlášení živnosti. Podle starostky Exnerové za tímto problémem stojí především rychlý nárůst minimální mzdy. „Provozovatel obchodu na obci těžko z tržeb financuje zaměstnanou prodavačku a další provozní náklady. Dalším problémem je přehuštěná sít hypermarketů. Zatímco obce začínají ze svého dotovat cizí nebo vlastní provoz prodejen, zisky řetězců odplouvají do zahraničí,“ dodala Exnerová.

Obdobnou situaci zažili i v obci Barchov. „Obchod zde již bohužel nemáme a vietnamští prodejci nemají zájem. Problém je hlavně u seniorů, kteří kolikrát nejsou schopni si zajet na nákupy do Pardubic. Dvakrát týdně k nám jezdí pojízdná pekárna z Přelouče, zkoušela jsem najít i nějakou pojízdnou prodejnu, ale nic,“ popsala starostka Iveta Krebsová.

To ve Starém Mateřově a v Čepí již dva roky vedou prodejny vietnamští provozovatelé a obyvatelé si je nemohou vynachválit. Hlavním přínosem je podle nich prodloužená otevírací doba i širší sortiment. „Provoz samozřejmě dotujeme, ale dle vyjádření starousedlíků vládne spokojenost,“ řekl starosta Starého Mateřova Pavel Sehnoutek. (als)