Odpůrci se staví proti plánu architekta Tomáše Jiránka hned z několika důvodů. Projekt má podle nich spoustu slabých míst.

Kritici stále bojují

„V projektu je řada věcí, které odporují zdravému rozumu. Vadí nám například nesmyslné přemísťování cest, kvůli kterým mají zbytečně padnout desítky stromů,“ řekl člen sdružení Zelená pro Pardubicko Jan Linhart.

V parku by měla být vykácena téměř polovina stromů, a zároveň se počítá se stoprocentním odstraněním keřů. Lidé by tak viděli z jednoho konce sadů na druhý.

Bez povolení se může pokácet zhruba 230 z vybraných stromů. O zbývajících 207 jednají sdružení s úřady.
„Po korektní dohodě s úřady bylo odsouhlaseno, že 50 stromů se kácet nebude. Na druhé straně i naše sdružení uznalo, že u jiných 50 stromů je to nezbytné z důvodu různých nemocí nebo jejich poškození,“ dodal Jan Linhart.

Ke zbylému počtu uvedlo sdružení své argumenty, například aby nedošlo k likvidaci řady stromů jen z estetických důvodů. Jejich stanovisko podpořil i znalecký posudek Agentury ochrany přírody a krajiny, která je silným spojencem sdružení.

Možnost odvolání

„Teď už jen čekáme, jak správní orgán rozhodne. Pokud bude kácení odsouhlaseno, určitě využijeme možnost se do 30 dnů odvolat. Hodláme se bránit všemi možnými prostředky,“ uvedl jeden z kritiků současného projektu revitalizace Tyršových sadů Jiří Svoboda.

V případě, že by ke schválení a následnému odvolání sdružení došlo, celé jednání by se protáhlo, a tudíž by bylo prakticky nemožné začít s revitalizací. Kácení je totiž povoleno jen v období vegetačního klidu, které právě koncem března končí.

Sdružení na možnost odvolání spoléhá. „Doufáme že tento argument může pomoci i při úterním rozhodování zastupitelstva,“ upřesnil Svoboda.
„Nelíbí se nám, že v parku má vzniknout řada umělých prvků a nadměrné osvětlení parku,“ dodal Svoboda.

Počet světel, s kterými v Tyršových sadech počítá návrh architekta Tomáše Jiránka, je podle odpůrců projektu nepřijatelný. „Celkově by bylo vybudováno zhruba tisíc světel. Takový počet by způsobil světelné znečištění okolí, a to i díky jejich nevhodnému nasměrování. To by mohlo mít v konečném důsledku na svědomí i smrt desítek ptáků či hmyzu,“ pravil jeden z odpůrců projektu Jiří Svoboda.

Ten poukázal rovněž na problém, že by osvětlení narušovalo intimitu starého města a zároveň by podle něj neodpovídalo předpisům.
„Případů, ve kterých s plánem revitalizace nesouhlasíme, bychom mohli uvést více. Kromě světel považujeme za nesmyslné provést nové osázení parku,“ prozradil člen sdružení Zelená pro Pardubicko Jan Linhart.

„Dalším problémem je, že půda v parku je napájena spodní vodou z Labe, hladina stoupala od vybudování jezu pomalu, a proto se zde již existují stromy mohly podmínkám postupně přizpůsobit. Nově vysázené stromy by tento čas neměly a nedokázaly by se adaptovat,“ řekl Svoboda.
„Doufáme, že se zastupitelé na svém úterním zasedání nakonec rozhodnou od tohoto projektu revitalizace Tyršových sadů ustoupit,“ uzavřel Jan Linhart.

Iveta Koubková