Obraz prezidenta nemají ve třídách ani v kancelářích například na Střední škole Bohemia v Chrudimi. „Do konce volebního období Miloše Zemana na tom rozhodně nebudeme nic měnit,“ podotkl ředitel školy Martin Slezáček.

„Prezident republiky je pro mě někdo, kdo důstojně reprezentuje Českou republiku doma i v zahraničí. Je pro mě někým, kdo národ spojuje v těžké době a kdo působí jako morální hodnota. To pro mě současný prezident není,“ vysvětlil důvod ředitel.

Radní pro školství Pardubického kraje Josef Kozel výzvu komentovat nechtěl. Hejtman Martin Netolický uvedl, že výzvy činit nebudou. „Naopak jsme před časem upozornili ředitele, že politika do škol nepatří, což je ostatně dáno i školským zákonem,“ řekl hejtman.

„Jakékoliv obdobné výzvy školství politizují. Mohu mít názor jakýkoliv na práci kohokoliv, nicméně v Pardubickém kraji nic takového činit nebudeme a necháme na volném uvážení, zda ve třídě visí podobizna prezidenta nebo statní znak,“ konstatoval Netolický.

Vlak, České dráhy, vagon, cestující. Ilustrační foto.
Extra slevy končí, senioři a studenti si za dopravu připlatí. Kraj zdražení hájí

Výzva olomouckého radního není příliš vhodná ani podle ředitele Slezáčka. „Osobně chápu, co tím chtěl pan radní říci, ale nejsem si jistý vhodností provedení. Co bychom tou reakcí ukázali dětem ve škole? Že když s někým nesouhlasím, sundám jeho obraz ze zdi. Tak se problémy neřeší. Dává mi smysl s žáky na toto téma diskutovat, předložit jim fakta a nechat je udělat si vlastní názor,“ poznamenal.

Proruská a pročínská orientace

On sám s chováním prezidenta nesouhlasí už dlouhodobě. „Nejedná se jen o poslední kauzu. Nelíbí se mi, že vlastní zájmy nadřazuje zájmům České republiky. Vadí mi jeho proruská a pročínská orientace. To, jakým způsobem prezident republiky podporuje lidi ve svém blízkém okolí, je tristní,“ poznamenal Slezáček.

Negativně se o prezidentu Zemanovi v minulosti vyjádřil i tehdejší ředitel pardubického Gymnázia Mozartova a současný poslanec Marek Výborný. Vadilo mu vulgární vyjadřování prezidenta, a tak se v té době rozhodl Zemanův obraz ve své kanceláři sundat. „Jsem šokován tím, co je možné slyšet z úst prezidenta republiky. Snažíme se děti vést k respektu a úctě k prezidentskému úřadu,“ uvedl pro Deník v listopadu 2014.

Současný ředitel Gymnázia Mozartova Petr Harbich v jeho záměru pokračoval a nechal kancelář bez obrazu prezidenta. „V kanceláři mi visí český státní znak. Nechtěl jsem nic měnit, připadalo mi to tak akorát,“ vysvětlil Harbich.

Ilustrační foto
Z Pardubic se opět létá do španělského Alicante. Dvakrát týdně

Podobně to mají i na Střední zdravotnické škole Svitavy. „V naší škole jsme nikdy neměli žádný obraz současného prezidenta,“ řekl ředitel školy Radim Dřímal.

Podobný postoj mají i na Základní škole Jana Amose Komenského v Brandýse nad Orlicí. „K našemu prezidentovi se raději vyjadřovat nebudu, ale právě od doby, kdy byl zvolen, máme ve třídách místo něho pouze obraz Komenského,“ konstatoval před časem ředitel školy Miloslav Dušek.