Výstava je k vidění uvnitř Machoňovy pasáže. Pří vstupu do sklepních prostor na člověka dýchne zvláštní tajemná atmosféra. Na první pohled není jasné, co od výstavy lze čekat, ale prostor vyvolává zvědavost. Na holých cihlových zdech visí různé interaktivní prvky, jako jsou obrazovky, rámy, krabice, komory a podobně, které lze takzvaně probudit tabletem, který návštěvník na začátku výstavy dostane.
„Natáčení a zaznamenávání vzpomínek pamětníků organizujeme od roku 2008 prostřednictvím organizace Paměť národa. To je největší databáze pamětnických vzpomínek v Evropě. Jedním z našich cílů bylo otevřít kamenné muzeum, které dokáže představit příběh pamětníků v jejich plné podobě a tak, aby to dokázalo zaujmout všechny generace,“ říká ředitel pobočky Paměti národa ve východních Čechách Tomáš Heller.
Psali jsme:
Výstava zapojí člověka do příběhu pamětníků Tomáše Sedláčka a Jaryny Mlchové.
Výstava v Pardubicích bude pro veřejnost otevřena v úterý, středu a čtvrtek od 13:30 do 19:30. Dále pak o víkendu po celý den. Dopoledne v týdnu bude expozice k dispozici školním skupinám. Výstava zabere návštěvníkům okolo 60 až 70 minut. Kvůli této časové náročnosti pořadatelé doporučují objednat se na výstavu dopředu, hrozí totiž, že člověk bude muset čekat několik desítek minut, aby nezasahoval do zážitku návštěvníkům, kteří dorazili před ním. Paměť národa na vytvoření výstavy spolupracovala se společností 3dsense a filosofickou fakultou Univerzity Karlovy.
Expozice využívá rozšířenou realitu, speciální promítací komory s kouřovými efekty, dotykové obrazovky nebo digitálního průvodce. Návštěvník má pocit, jakoby příběh sám odkrýval a vypravěči tam s ním opravdu byli.
„Návštěvníky výstavou provádí unikátní digitální průvodce, který je přivádí k jednotlivým exponátům, pomáhá jim s orientací a koordinuje skupinu všech přítomných tak, aby se vzájemně nerušili. Digitálního průvodce jsme vyvinuli speciálně pro Institut Paměti národa, ale věříme, že najde uplatnění i na dalších výstavách”, vysvětluje zakladatel kreativního studia 3dsense Jan Hrdlička.
Institut v Pardubicích je první výstavou Paměti národa, na kterou by měly navazovat výstavy i v dalších krajských městech. V současné době bude otevřena podobná expozice v Olomouci, na podzim pak v Brně.
Současná výstava se zabývá tématem druhé světové války, v budoucnu jsou v plánu ale i jiné příběhy.
„Bylo velmi těžké vybrat dva pamětníky z těch tisíců, které máme v databázi. Návštěvníka provedou konkrétní epochou a on ji prostřednictvím sluchátek a tabletu může prožít na vlastní kůži,“ uvádí kurátor výstavy Viktor Portel.
Za expozicí je velké množství práce. „Je výsledkem asi dvouletého hledání toho, jak vyprávět příběh v prostoru. Výsledek je zajímavý tím, že expozice s podobnou architekturou a založená na podobných principech minimálně v Evropě neexistuje, nebo jen v nějakých fragmentech, ale ne takhle celistvě,“ dodává Portel.
Podle pořadatelů by měla výstava v lidech zanechat stopu. „Výstava nám evokuje to, že tahle země nám nepatří, byla nám zapůjčena lidmi z předchozích generací, o kterých tato výstava vypráví,“ konstatuje Heller.