Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Potápěči se přou s Chorvaty

Pardubice/Cavtat - Zadržená česká expedice k vraku italského křižníku Giuseppe Garibaldi, které se účastní i Pardubák Boris Gol, bude řešitspor s Chorvaty soudní cestou.

13.9.2008
SDÍLEJ:

Čeští potápěči jako první předběžně lokalizovali vrak italského křižníku z časů první světové války v dubnu letošního roku. Při této druhé expedici chtěli loď přesně zaměřit, zdokumentovat a poté oznámit souřadnice vraku.Foto: Ivan Kovář, www.finnsub.cz

Do sporu s chorvatskými úřady se dostali účastníci české potápěčské expedice Garibaldi, jejímž členem je i Pardubák a námořní historik Boris Gol.
Průběh expedice zasáhla ve středu smrtelná nehoda jednoho z potápěčů, místní úřady poté obvinily Čechy a odsoudily je za porušení zákona o podmořském výzkumu. Ti považují záležitost za vykonstruovanou a budou se bránit soudní cestou.


Zaplatili kauci


Čeští potápěči jako první předběžně lokalizovali vrak italského křižníku z časů první světové války v dubnu letošního roku. Při této druhé expedici chtěli loď přesně zaměřit, zdokumentovat a poté oznámit souřadnice vraku. Smrt potápěče však udala expedici jiný směr.

„Naše současné potápění k vraku nyní chorvatské úřady klasifikují jako provádění podmořského průzkumu bez povolení ministerstva.

Tímto ,pružným’ výkladem zákona by mohl být za nezákonný označen jakýkoliv ponor na neznámou lokalitu. S tímto pojetím samozřejmě nesouhlasíme,“ píše se na internetových stránkách expedice.

„Tragická smrt našeho kamaráda Jana Otýse chorvatské úřady vůbec nezajímá. Celá úřední mašinérie byla rozpoutána závistí Chorvatů majících zájem přivlastnit si prvenství v objevení vraku, ačkoliv – či právě proto, že nedisponují týmem schopným realizovat náročné hloubkové ponory.“ Česká expedice musela zaplatit kauci ve výši 31 tisíc kun, v opačném případě hrozilo vedoucímu výpravy stodenní vězení. Další správní řízení jsou v běhu, ponory k vraku mají však Češi v tuto chvíli znemožněny.

„Hlavní chybou asi bylo, že hned na počátku nekontaktovali chorvatské úřady s tím, co tam chtějí dělat. Na druhou stranu je pravda, že chorvatský byrokratický systém je hodně složitý a někdo, než by se jím prokousal, to raději vzdá. Mohl to být i tento případ,“ uvedl k potížím expedice další pardubický potápěč Miloš Pilař.

Ten má kolem sebe obdobnou skupinu nadšenců pro podmořskou archeologii a v Chorvatsku se k vrakům potápěl. Natočil o nich i několik filmů. Rovněž Pilař se příští rok chystá ke křižníku Giuseppe Garibaldi.

Autor: Petr Doubrava

Místo události:
13.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení