Tovární podnik dostal název po vědci a vynálezci srbského původu jménem Nikola Tesla.

„Díky popularitě slovanských Srbů a Jugoslávie v českém prostředí bylo jeho jméno v názvu přijato příznivě. Po roztržce mezi Jugoslávií a Sovětským svazem se českoslovenští komunisté museli s pojmenováním Tesla nějak ideologicky vyrovnat. Krátkodobě se tedy užívalo poněkud těžkopádně znějící vysvětlení, že Te-sla znamená zkratku technika slaboproudá,“ popsal historik Zdeněk Horák.

Pardubická Tesla patřila do skupiny národních podniků, které sice spojoval společný název, ale jednotlivé továrny si konkurovaly. V pardubické fabrice se vyráběly telefonní zařízení, radiopřijímače nebo televizory.

Psali jsme:

Pracovnice Tesly nesou stylizovaný televizor na oslavách 1. máje, 1961.
RETRO: Fenomén Tesla. Jméno po geniálním vynálezci pardubickému podniku zůstalo

Podnik zde využíval hned tři provozovny. Kromě původní Telegrafie se vyrábělo i v bývalé továrně Rainberg v ulici Na Spravedlnosti nebo v bývalé továrně Mica na Židově. Na Skřivánku byl zase sklad. V roce 1957 přibyl areál u Zámečku. Právě tam dělníci vyvíjeli budoucí radiolokační zařízení a další vojenské zakázky, které továrně přinášely velké zisky.

Kvůli Tesle vznikly v Pardubicích i sídliště a školy. Továrna tu zaměstnávala i sedm tisíc lidí. „Proto vzniklo sídliště Tesla se svobodárnami, jeslemi a mateřskou školkou. V polovině 60. let rostly výškové domy v ulici S. K. Neumanna a později nová sídliště u Slovan,“ vysvětlil Horák s tím, že o 50. až 80. letech lze říci, že Tesla byla Pardubice a Pardubice Tesla.

Ač se struktura systému „tesel“ měnila, Pardubice v různé podobě zůstávaly vedoucím podnikem oboru slaboproudé elektrotechniky.Ač se struktura systému „tesel“ měnila, Pardubice v různé podobě zůstávaly vedoucím podnikem oboru slaboproudé elektrotechniky.Zdroj: Východočeské muzeum Pardubice

Více než třicet let byl s legendární továrnou provázán i pardubický hokej. Od roku 1960 pardubičtí hokejisté nastupovali pod jménem Tesla Pardubice. V témž roce se také dostavěl a zastřešil zimní stadion. Pod novou značkou tým získal tři mistrovské tituly. Tesla vydržela v názvu klubu až do července roku 1991, kdy se klub před novou sezonou přejmenoval na HC Pardubice.

Z výstavy 100 let od zahájení radiotechnické výroby v Přelouči, kterou vloni připravilo Městské muzeum v Přelouči.
VIDEO, FOTO: Unikátní záběry. Podívejte se do podniku Tesla před padesáti lety

Slavný podnik potkal nečekaný konec. „Tesla v minulosti velkou část civilní výroby předala jiným podnikům a vojenskému programu v 90. letech doba nepřála. Československá armáda čelila posametové euforii antimilitarismu,“ nastínil Horák začátek konce Tesly v Pardubicích. Slavná značka oficiálně zanikla v roce 2011. Po fungujícím podniku nakonec zbyly jen opuštěné budovy.

Dnes už jsou na místě bývalé továrny jen dělníci, kteří postupně demolují jednu budovu za druhou a uvolňují místo pro novou výstavbu. „Bytový komplex Nová Tesla vyroste na místě bývalé továrny, která zde stála od roku 1922. Díky revitalizaci celé oblasti zde vznikne nový komplex bytů a domů spolu s obchodním centrem,“ vysvětlil své kroky developer. „Navrhujeme novou čtvrť s odkazem na industriální minulost,“ dodal jeden z architektů Lukáš Pavlík.

A trochu urbexu:

Dělnice montující ústředny pro Rotary panel, 1932.
FOTO, VIDEO: Mizející továrna. Podívejte se do zchátralé Tesly

Zachována zůstane jen budova Telegrafie, tu zrekonstruuje Univerzita Pardubice. Univerzita do objektu následně umístí Fakultu zdravotnických studií. „Chceme fakultě poskytnout další prostor pro rozvoj, navíc v těsné blízkosti Pardubické nemocnice, se kterou je spolupráce klíčová pro praktické vzdělávání našich studentů,“ popsal před časem bývalý rektor Jiří Málek.