Prvního ročníku se zúčastnilo sedm sborů z bližšího i vzdálenějšího okolí, v příštím roce by chtěli pořadatelé setkání jejich účast rozšířit na více než dvojnásobek.

Počasí hasičům přálo, i když někomu to mohlo být stejně jedno. Ačkoli nepršelo, o spršky vody a zmáčené oblečení nebylo na mělickém hřišti nouze. Soutěž se skládala z požárního útoku a štafet, při čemž se nejen zdolávaly překážky, ale také na čas pilo pivo či nealkoholický nápoj.

Na závěr přišla berlovka, což je typ staré ruční stříkačky. Dva hasiči z družstva co nejrychlejí nosí ve džberech vodu do kádě a další dva pumpují a snaží se proudem shodit plastový barel. O vítězství ale nakonec tolik nejde, hlavní je zábava a možnost se setkat. „Proběhlo to podle našich představ, až na drobné zádrhely, které by se měly doladit na příští rok,“ říká Aleš Kouba, starosta Sboru dobrovolných hasičů Mělice.

„Chtěl bych pozvat patnáct až šestnáct sborů. Soutěž by se mohla rozšířit, nemusely by tu být čistě jenom koňské stříkačky, ale i mladší dvoukolové. Ale máme na to rok času,“ říká pořadatel s tím, že první víkend v srpnu příštího roku se akce, již s pořadovým číslem dva, opět uskuteční.

Všech sedm historických stříkaček, které se mělických závodů zúčastnily, je funkčních.

„Nejlepší tlak měla Labská Chrčice, to byla podle mne nejlepší stříkačka jako taková. A Ronov nad Doubravou má také dobrý tlak. Tato stříkačka byla také nejstarší, až z roku 1890,“ hodnotil přivezenou techniku Aleš Kouba.

„Záleží ale také na tom, že někdo si stříkačku upravuje, některé jsou nově repasované, opravované. My jako Mělice či Labská Chrčice ji máme v původních barvách, bez žádných úprav. Prakticky sto osm let stříkačka funguje bez jakékoliv změny nebo úprav. A je stále funkční.“

Technický poklad, který v Mělicích hasiči schraňují, byl pořízen z peněžní sbírky místních občanů v roce 1901. „Pravidelně hasila, myslím, že naposledy hořelo tady u Lejhanců, to mohlo být tak v šedesátém pátém roce,“ odhaduje Kouba její poslední aktivní zásah.

„Od té doby se s naší koňskou stříkačkou pravidelně zúčastňujeme oslav i různých soutěží."