„Došlo k požáru počítače v prostoru recepce s tím, že šlo o lokální požár ve středu celého patra. Proto byla cvičně provedena evakuace čtyř pacientů," uvedl krizový manažer PKN Josef Vamberský.

Specifické prostředí

Ačkoliv šlo o simulaci drobného požáru, více než samotnou evakuaci mělo toto cvičení ukázat, jak by v případě takového problému fungovalo celé oddělení. Nemocnice je totiž velice specifické prostředí pro zásah. Ne každý pacient se může sám pohybovat, někteří potřebují přístroje. Ani pro hasiče by takový zásah nebyl zcela standardní.

Obvyklý postup při hašení požáru v budově například počítá s odpojením elektrického proudu. Jenže v nemocnici je na některých odděleních elektřina kvůli důležitým přístrojům zálohována tak, aby nevypadla ani na vteřinu. To samé platí pro rozvod plynů. Hasiči proto musí počítat i s těmito překážkami.

„Hasiči se vybavili dýchacími přístroji a ke cvičnému ohnisku požáru zamířili nejen vnitřní částí budovy, ale také po automobilovém žebříku. Evakuovány byly čtyři osoby na postelích. Hasiči těmto osobám poskytli ochranu dýchacích cest. Tři 'pacienti' byli evakuováni přímo s lůžkem evakuačním výtahem a jeden na nosítkách pomocí automobilového žebříku," popsala hasičskou část cvičení mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Kdyby hořelo..

„My jsme zase prověřovali funkčnost našich evakuačních plánů a akceschopnost nemocnice při mimořádné události. Šlo o cvičení malého rozsahu, abychom viděli, jak evakuační plány fungují," vysvětlil Josef Vamberský.

„Evakuovalo se proto, aby se vyzkoušel i samotný postup. Otestovali jsme tu nejextrémnější variantu, tedy evakuaci oknem za pomoci žebříku. Hodilo by se to i v případě, že by se stalo cokoliv, co by znemožnilo evakuaci po schodišti nebo pomocí výtahů – kdyby někdo před požárem utekl na střechu nebo zůstal ve vyšším patře," nechal se slyšet Josef Vamberský.

Nemocniční poplachový plán fungoval. „Šlo o reálnou situaci, která nebyla předem připravena, ale využili jsme toho, že je oddělení kvůli malování bez pacientů. V nástupní zóně hasičů nám zůstal automobil pro sběr prádla, ale to je prostě reálná situace, která za provozu může nastat. Teď samozřejmě celé cvičení vyhodnotíme, prodiskutujeme jej i s hasiči. Toto byl takový malý pilotní projekt, který měl ukázat funkčnost nových evakuačních plánů," uzavřel Josef Vamberský.