Společně ho pořádalo pardubické pracoviště Národního památkového ústavu a Východočeské muzeum v Pardubicích.

Na pardubickém Příhrádku si přišly na své všechny věkové kategorie.

„Nejmenší děti vytvářely prstovými barvičkami jeskynní malby, zatímco jejich starší sourozenci stříleli z luku a rodiče si prohlíželi výbavu lovců ze starší doby kamenné. U prvních zemědělců pak návštěvníci zjišťovali, jakou námahu by museli vynaložit na umletí hrstičky mouky na ručním mlýnku. Oblíbená byla také ražba mince z období vlády Rudolfa II. Dětské publikum se každou hodinu usadilo u vyprávění pohádky, do jejíhož příběhu se všichni mohli aktivně zapojit. Nejoblíbenější u dětských návštěvníků byla keramická a restaurátorská dílna," uvedla Jana Řehounková, mluvčí NPÚ, ÚOP v Pardubicích.

„Letošní ročník se díky krásnému počasí a velkému zájmu veřejnosti velmi vydařil. Těší nás, že se touto cestou daří archeologii popularizovat a ukazovat veřejnosti to, co je na této vědě krásné a zábavné. Už nyní začínáme přemýšlet o tom, jak bude vypadat další, v pořadí již třetí ročník Meznárodního dne archeologie v Pardubicích,“ dodala Řehounková. V parkánu pardubického zámku návštěvníci pekli a ochutnávali placky, na které si na zrnotěrkách sami mleli obilí. Nechyběly ukázky zbraní nebo pravěkých nástrojů. Velký zájem vzbudily komentované prohlídky v interaktivní archeologické expozici Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku.

Mezinárodní den archeologie (MDA) se koná od roku 2011 vždy třetí sobotu v říjnu. V České republice se archeologové připojili k oslavám poprvé v roce 2013.

Legendární maďarská skupina Omega si Pardubice vybrala jako jednu ze svých zastávek na turné s názvem Tüzvihar, neboli Ohnivý vichr. Nejznámější písní kapely je hit Gyöngyhajú lány, v českém prostředí známý jako Dívka s perlami ve vlasech.
OBRAZEM: Kapela Omega zahrála v Pardubicích