Pivnická rokle u Zderazi na Chrudimsku je oblíbeným turistickým cílem. Po velkém sesuvu půdy je však kaňon uzavřený a tak to zůstane zřejmě ještě dva měsíce.

„Z důvodu náhlého sesuvu půdy a přetrvávajícího narušení stěn v Pivnické rokli jsme nuceni tuto přírodní památku dočasně uzavřít. Prosíme, dodržujte toto omezení a nevstupujte ani do spodní, zdánlivě bezpečné, části rokle,“ informovala v úterý obec Zderaz na svých webových a facebookových stránkách.

Přístupové cesty ze Zderazi i nedalekých Dolan obehnaly pásky. „Jdete do Pivnic? Tam bych teď nechodil, je uzavřená a je to tam prý dost nebezpečné,“ upozornil starší muž na žlutě značené cestě na konci Dolan. Hned u vstupu do lesa je natažená policejní páska a o pár set metrů další a navíc cedule upozorňující na masivní sesuv.

Ptačí chřipka. Ilustrační foto
Firma Mach Drůbež z Litomyšle musí v Kosoříně zlikvidovat tisíce kusů drůbeže

„To je sesuv, který probíhá přirozenou erozí půdy. Je to v našem katastru, ale jinak je ta část rokle na soukromých pozemcích. Ohraničili jsme přístup od Zderazi i z Dolan. Tím je to prozatím vyřešeno. Musíme počkat na stanovisko odboru životního prostředí v Chrudimi,“ sdělil starosta Zderazi Petr Novák.

Podle něho masiv v Pivnické rokli neustále pracuje. „Současné počasí sesuvu moc nepomohlo. Napršelo hodně vody, zmrzlo, povolilo a znovu. Nikomu se naštěstí nic nestalo,“ dodal Novák.

Pivnická rokle

Pivnická rokle se nachází v okrese Chrudim v přírodní oblasti Toulovcovy maštale nedaleko obce Zderaz. Někdy se jí také říká český Grand Canyon. V roce 1998 byla vyhlášena za přírodní památku. Krásný kaňon ukrývá nejen skalní útvary různých tvarů, ale i chráněné živočichy a rostliny. Původ jména Pivnická rokle není znám. Existuje několik verzí, jak název vznikl. Nejpravděpodobnější je asi verze, že při průchodu roklí je cítit chladný vzduch připomínající teplotu sklepa. Méně známý název pro kaňon je Žižkovy maštale. Do unikátního 1,5 km dlouhého skalnatého kaňonu nevede žádná oficiální turistická nebo naučná stezka.

Místo, kde došlo k největšímu sesuvu, prozkoumali zatím jenom hasiči z Luže a Hluboké. V dalších dnech se podívají na rozsah sesuvu i pracovníci z odboru životního prostředí a obce.

„Musíme veškeré zásahy v Pivnické rokli konzultovat s orgánem ochrany životního prostředí, který tam má působnost, tady je to Chrudim. Nebude tam potřeba asi velký zásah, jen odstraníme nebezpečné stromy. Ty sesuvy se v rokli dějí běžně, ale tohle je po dlouhé době větší,“ doplnil místostarosta Zderazi Jan Tměj.

Pivnická rokle tak zůstane několik týdnů uzavřená. Vedení obce odhaduje, že to tak zůstane minimálně do konce března. „Musíme se zásahem počkat, dokud lokalita nevyschne. Nyní je v rokli hodně mokro a je dost podmáčená, protože potok teče pod pískem. Primární je pro nás bezpečnost. Nemá cenu tam riskovat život,“ uzavřel Tměj.

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková