Trend nesekat a nechat ve městě trávu narůst dorazil i do Pardubic. Některé městské obvody sekání omezily, protože vyšší tráva v půdě lépe zadržuje vodu a ochlazuje okolí. V Rosicích nad Labem nebo v Trnové hledají místa, zejména nezastavěné části, kde by mohli nechat trávu vyrůst.

Kvůli vyšší trávě se však úředníci často setkávají s kritikou od občanů. „Doba, kdy se nechala tráva vyrůst, byla prima, ale to jsme ještě s dědou chodili s kosou na seno. V zastavěné části nemůžeme nechat louky, lidé by nám to otloukli o hlavu,“ konstatoval Tomáš Vencl z radnice sedmého obvodu.

Klíšťata a alergie

Lidé mají strach i ze zvýšeného výskytu klíšťat. „Ozývají se lidé, kterým to vadí, protože mají zvířátka nebo děti alergiky, a nechtějí mít před barákem louky,“ potvrdil pardubický primátor Martin Charvát, podle něhož je koncept dobrý, ale musí být důkladně promyšlen. „V Ostravě jsem viděl, že nechat přírodu dorůst je správný krok, ale musí to být dobře řízené,“ dodal primátor.

To se v Pardubicích nedaří, zatímco v jednom obvodu nechávají trávu růst, v dalším je sesekaná na centimetry a schne. „Nelze snadno říct, kde sekat a kde ne, některý pozemek může být mokřejší, tam nemusí být omezení tak razantní na rozdíl od klasického sídlištního trávníku, kde není úrodná půda,“ řekl Miroslav Míča z pardubického magistrátu.

Zástupci obvodů by však uvítali ucelenou metodiku, jak mají k sekání přistupovat. „V komisi životního prostředí vznikla pracovní skupina, která má reagovat na klimatické změny a sucho a která připravuje obecné doporučení nejen pro sekání, ale třeba i ohledně zachytávání dešťové vody,“ doplnil Míča.

Většina městských obvodů místa vhodná pro nesekání vybírá, na Dubině k novému způsobu zacházení s trávníky přistoupili již dříve. „Pro zvýšení diverzity rostlinných a živočišných druhů jsme v minulých letech založili několik květnatých luk, na kterých je omezen počet sečí,“ uvedli zástupci Dubiny.

Například na Dukle se ale seká tráva na krátko a často. „Přestěhovala jsem se sem z Vysočiny, odkud takhle sesekanou a seschlou trávu vůbec neznám. Je to škoda,“ řekla obyvatelka Višňovky Dagmar Dvořáková. I v této části města přemýšlejí o změnách, k nim ale dojde nejdříve za rok, kdy bude radnice uzavírat novou smlouvu se společností, která se má o trávníky starat.

Bodláky nechtějí

„Uvažujeme, že bychom přistoupili na mozaikové seče nebo že by se některé úseky nesekaly vůbec. Také přemýšlíme o mulčování,“ informovala za dukelskou radnici Monika Klátilová s tím, že zatím je vše ve fázi úvah. I tento způsob má však své odpůrce. „Mám rád, když je tráva posekaná. V televizi jsem viděl záběry, kde měli vysokou trávu a v ní spoustu bodláků, to tu nechci,“ nechal se slyšet obyvatel Dukly.