Až o sedmdesát případů trestné činnosti méně oproti roku 2007 bylo vloni spácháno v Holicích a okolí. Tamní obvodní oddělení Policie České republiky tak evidovalo 368 případů.

„Stejně jako v letech minulých převládala majetková trestná činnost před násilnou, mravnostní či hospodářskou. Kradou se jízdní kola, pohonné hmoty, osobní věci v obchodech, motorová vozidla a pochopitelně dochází ke vloupáním do objektů,“ uvedl na zasedání zastupitelů města Holic vedoucí oddělení František Zavřel.

Občany však nejvíce trápí nedodržování veřejného pořádku, a to zejména v nočních hodinách. „Za poslední měsíc jsme měli několikrát vysypanou popelnici, výtržníci do nich kopou a dělají v noci hluk,“ stěžoval si jeden z občanů Havlíčkovy ulice. Ta leží nedaleko autobusového nádraží, které je jedním z exponovaných míst zejména o víkendových nocích.

Kamery pomáhají

„Autobusové nádraží patří mezi lokality, které již nějaký čas monitorujeme kamerovým systémem. Dále to je náměstí a prostor mezi kulturním domem a městskou sportovní halou. A to ani nemluvím o hřbitově, kde kamery fungují ještě déle. Systém přináší své ovoce, protože situace se na sledovaných místech značně zlepšila,“ uvedl starosta Holic Pavel Hladík.

Tu a tam vysypaná popelnice ale není natolik závažným problémem jako situace na vlakovém nádraží. „Město má vytipována i další místa, která by chtělo monitorovat, což je i vlakové nádraží, ale naráží buď na technické či majetkové problémy,“ řekl Hladík. Právě na vlakové nádraží upozornil při jednání zastupitelů zástupce Policie České republiky, a to velmi důrazně, zastupitel Milan Novotný. „Tím, že dráhy snižují stavy, došlo k tomu, že po šestnácté hodině již nikdo na nádraží v Holicích neslouží. Nádraží je neudržované a scházejí se tam výrostci, kteří tam kouří trávu, konzumují alkohol, došlo tam dokonce k několika krádežím a vloupačkám,“ řekl Milan Novotný a dodal, že lidé se tam po setmění bojí chodit. „Areál za nádražní budovou není osvětlen, stejně jako kolem budovy skladu a je ostudné, že se tam pardubická městská policie, za jejíž služby si Holice platí, nebyla nikdy podívat,“ pokračoval Novotný.

Hledají řešení

Ačkoli by město právě do těchto míst namířilo hledáčky svých kamer, nemůže. Stejně tak nemůže areál osvítit. Důvod? Nádraží totiž patří Českým drahám. Ty ale nemají na podobná zařízení peníze. Podle Novotného je jedinou šancí, aby město nabídlo Českým drahám finanční spoluúčast. „Takto se daří monitorovat nádraží v Chrudimi a věřím, že by se to podařilo i v Holicích,“ sdělil Milan Novotný. Starosta Hladík toto řešení nevyloučil.

Lukáš Peška