Nejen obyvatelé Přelouče si včera mohli prohlédnout novou budovu městské radnice. Vedení města pro ně uspořádalo Den otevřených dveří a starostka návštěvníkům předem slíbila, že jim bude budova představena „od sklepa až po půdu“.

V historii města jde už o šesté sídlo přeloučské radnice, přičemž to první bylo vybudována v roce 1538 Janem z Pernštejna a existovalo po dobu 300 let.

Stávající prostory nebyly vyhovující

Stávající prostory byly už prý nevyhovující, a to kvůli navýšení úředníků na celkový počet 90 zaměstnanců.

Vedení o nové radnici uvažovalo už několik let. Důvodem byl hlavně špatný technický stav, narušení konstrukce budovy a chybějící bezbariérové vstupy. Proto rozhodlo o definitivním řešení v podobě nové radnice, která byla postavena podle návrhu architekta Milana Košaře a celkově přišla město zhruba na 100 milionů korun.

„Už v roce 2003 byl zřízen speciální fond určený přímo pro tento účel. Z něho jsme nyní čerpali finance pro realizaci projektu. Využity byly i mimořádné příjmy například z prodeje majetku či lesů města,“ uvedla starostka Přelouče Irena Burešová, která také dodala, že město celou výstavbu zvládlo bez zadlužení.

„Jednalo se o dvou variantách – zda rekonstruovat stávající prostory nebo postavit nový objekt. Volba druhé varianty pro nás byla jednoznačná hlavně proto, že to pro město bylo zhruba o jednu čtvrtinu levnější. Díky výstavbě nových prostor, do kterých se kromě všech odborů a archivu přestěhuje také městská policie, město ročně ušetří 1 milion korun na provozních nákladech,“ řekla starostka Irena Burešová.

Historické nálezy ze 13. století

Před samotným zahájením stavby zde byl proveden archeologický průzkum. Badatelům se zde podařilo provést jeden z největších výzkumů, díky kterému mohli zaznamenat stopy občanů žijících v Přelouči ještě před založením města. Tyto pozoruhodné nálezy, jako například hrací kostka ze 13. století, jsou pak umístěny v přízemí budovy.

Kanceláře i prostory pro veřejné akce

Budova městského úřadu, která vyrostla na pozemku pod náměstím T.G.M., má čtyři nadzemní podlaží s kancelářemi pro městské úředníky, starostku a radní města, dále s archivem, velkou zasedací místností pro jednání zastupitelů a jiné veřejné akce.

Na slavnostním otevření mimo jiné nechyběl ani kulturní program žáků Základní umělecké školy Přelouč či řada důležitých lidí, bez kterých by projekt nevznikl.
„Tento den mi připomíná vítání občánků, kdy město Přelouč oslavuje svůj nový přírůstek v podobě radniční budovy,“ pronesl architekt Milan Košař, který na Dni otevřených dveří nechyběl.

Už teď se však objevují první slova, která projekt kritizují, jako je třeba nabubřelost stavby.

Iveta Koubková