Dívka upadla do bezvědomí po srážce autobusu s osobním automobilem, ve kterém cestovala. Jakub Jiřík jí svým pohotovým jednáním zachránil život. Primátor Pardubic Martin Charvát mu proto tento týden osobně poděkoval a odměnil jej za jeho hrdinský čin.

ZA SEDMNÁCT LET JEN PÁR PODĚKOVÁNÍ

„Málokdo se odhodlá postavit životní výzvě, jakou může být například pomoc při dopravní nehodě, čelem. Teoreticky jsme připraveni, ale projevit odvahu, zachovat rozvahu a správně se rozhodovat je v reálné situaci velmi komplikované. Pan Jiřík to dokázal, a já jsem mu velmi rád poděkoval. Nejen jako primátor, ale jako člověk, který se může kdykoliv ocitnout v krizové situaci," pronesl primátor Martin Charvát.

Jakub Jiřík byl v době dopravní nehody sice v civilu, ale jako opravdový profesionál – je záchranářem – neváhal a okamžitě jednal. Nebyl však sám. „Kolem mě byla spousta dalších lidí, kteří se snažili pomoci. Věděl jsem, co dělat zejména proto, že jako profesionální záchranář se s nehodami setkávám každý den a umím v tom už chodit. V každém případě je pro mě toto ocenění milým překvapením. Málokdo dnes za něco poděkuje. Tuto práci dělám už sedmnáct let, a jestli jsem se dočkal poděkování čtyřikrát či pětkrát, tak je to hodně. Lidi berou pomoc jako něco automatického. Dnes je bohužel taková doba, kdy má počítač větší cenu než lidský život," podotkl Jiřík.

BEZVĚDOMÍ A ZABLOKOVANÉ DÝCHACÍ CESTY

Lidé podle slov záchranáře často dělají jednu chybu. „Klasickou chybou laiků je, že se drží zásady s poraněným nehýbat pro případ, že by měl poškozenou páteř. Ale pokud je člověk v bezvědomí, tak se v sedačce zhroutí a zablokuje si tím dýchací cesty. Pak už je to jen otázka minut, kdy přestane tlouct srdce a člověk zemře. V takové chvíli by mělo jít poranění krční páteře stranou a na prvním místě je dýchání," dodává oceněný záchranář Jakub Jiřík.