„Osobní asistent je očima, ušima, rukama či nohama staršího, nemocného, zraněného nebo postiženého člověka. Pomáhá mu žít život kvalitně, jako kdyby byl zdráv,“ uvedla koordinátorka osobní asistence Jana Matoušková z občanského sdružení Hewer, které se poskytováním těchto služeb zabývá už od roku 1997.

„Nabízíme je ve stále větším množství měst po celé České republice a uděláme vše proto, aby je mohli využívat i klienti v Pardubicích,“ konstatovala.
„Přišli jsme sem, protože tady byla poptávka. Je tu sice hodně organizací zaměřených na zdravotně postižené a seniory, ale například mimo pracovní dobu, zejména v noci a o víkendech, jsme zde zájem o naše služby zaznamenali. Nechceme tedy konkurovat zavedeným službám, ale rádi bychom tu vyplnili bílá místa,“ sdělila koordinátorka.

„Klientům pomáháme při hygieně a péči o sebe sama, s doprovodem k lékaři, na úřady, procházky, za kulturou či do školy, ale i na dovolenou nebo do lázní. Osobní asistent jim může zajistit i drobný úklid v domácnosti, stravu či nákupy nebo si s nimi třeba jen povídat,“ informovala náš Deník Jana Matoušková.

Osobní asistenci jsme schopni poskytovat pravidelně i mimořádně na libovolný počet hodin. „Aktuální sazba za jednu hodinu se řídí zákonem o sociálních službách a naším ceníkem. Činí 85 korun za hodinu. Úhradu požadujeme od klienta zpětně jednou za měsíc. Tuto službu lze pokrýt i ze státem poskytovaného příspěvku na péči,“ poznamenala koordinátorka.

„S tím, že by tento příspěvek končil spíše u rodinných příslušníků, jsme se v Pardubicích zatím ještě nesetkali, i když jsme o této možnosti byli informováni. Máme ale zkušenosti, že čím větší je město, tím menší je to problém,“ prohlásila pracovnice občanského sdružení Hewer, které má na Pardubice a okolí momentálně vyčleněno pět osobních asistentů. „Většinou jde o studenty či bývalé zdravotní sestry. Mezi klienty převažují senioři a zdravotně postižení, hlavně lidé na vozíčku a s roztroušenou sklerózou,“ uzavřela Jana Matoušková.