První dávky dorazí do kraje v pondělí, vakcín od firmy Pfizer bude 975, další přijdou po Novém roce. Do konce ledna 2021 by mělo být do Pardubického kraje dodáno 5 850 dávek jedné šarže. „Je důležité říct, že jsou to dávky jedné šarže, protože přeočkovávat se musí tou stejnou šarží. To znamená, že Nemocnice Pardubického kraje bude očkovat pouze polovinou této dávky, protože zatím nevíme, jakou šarži a v jakém počtu dostaneme v únoru,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková. Očkování bude probíhat v očkovacích centrech Pardubické, Litomyšlské a Orlickoústecké nemocnice, avšak přednost dostanou zdravotníci. „Předpokládáme, že nejprve bude očkován personál Nemocnice Pardubického kraje nebo Zdravotnická záchranná služba. Pokud vakcíny zbudou, budeme očkovat pacienty hospitalizované v nemocnici,“ upřesnila náměstkyně.

Proočkování veřejnosti brání také nutnost uchovávat vakcínu v -70 stupních, což praktičtí lékaři nejsou schopni zajistit. Dávky umí přechovávat právě nemocnice v mrazicích boxech. „Současná vakcína není schopná vyšších teplot, po jejím rozmrazení je třeba dávku aplikovat do pěti dnů, což komplikuje celý proces předání veřejnosti,“ dodala Matoušková. Rezervační systém pro veřejnost bude spuštěn v polovině února.

Nedostatek zdravotníků o svátcích

Epidemická situace a Vánoce navíc komplikují chod nemocnic, v nichž chybí velké množství personálu. Největší výpadky jsou v Pardubické a Chrudimské nemocnici. „Nemocnost personálu stoupá zejména v nemocnici v Chrudimi, kde je významně omezen provoz, byla na nějaký čas uzavřena porodnice a nyní trvá složitá situace na chirurgii, která byla paralyzována výpadkem sester. V Chrudimské nemocnici nyní chybí 80 sester s covidem a dalších 60 bez covidu, což je polovina stavu,“ kalkuloval ředitel pro zdravotní služby Nemocnice Pardubického kraje Vladimír Ninger. Nemocnicím zavařilo také zkouškové období na zdravotnických školách, kvůli němuž v nemocnicích nevypomáhají studenti.

Dobrovolným hasičům chybí očkování proti žloutence

Velký nedostatek je také mezi sanitáři, jejichž výpadek chce Pardubický kraj nahradit dobrovolnými hasiči. Těch se pro pomoc v nemocnicích přihlásilo 60, pomáhat ale bude moci jen 12 z nich. „Je tu závažná překážka, a to, že osoby, které přijdou do kontaktu s biologickým materiálem, mají být očkovány proti hepatitidě typu E, a to dobrovolní hasiči nesplňují,“ vysvětlil Netolický. Kromě hasičů ale oslovil kraj také členy Českého červeného kříže a armádu, která pomůže s odběry testů v Chrudimi. I lékaři a sestry navíc chtějí být o Vánocích doma s rodinou a vzhledem k tomu, že kvůli složitému roku si mnozí z nich nevybrali dovolenou, čerpají ji nyní. Vedení nemocnic s nimi však učinilo dohodu, že v případě nouze je povolá zpět, zdravotníci jsou tak připraveni, že mohou jít kdykoli druhý den do práce.