„Převzetí majoritního podílu v hokejovém klubu od bývalého vlastníka Romana Šmidberského bylo v dané chvíli nejvhodnější řešení, ale jednalo se pouze o řešení dočasné. V tuto chvíli, kdy klub reálně bojuje o přežití v nejvyšší hokejové soutěži a tím dost možná o přežití vůbec, již není nadále možné, aby byl majoritní podíl ve vlastnictví města,“ uvedl Jaroslav Šuda, který v tuto chvíli vlastní 12 procent akcií Dynama a je tak největším minoritním akcionářem.

Mezi další menší akcionáře patří generální manažer klubu Dušan Salfický a asistent trenéra Petr Čáslava. Město má necelé tři čtvrtiny akcií.

Nad Šudovým návrhem by se dnes mělo sejít vedení města. „Projednávat to budeme také na jednání dozorčí rady hokejového klubu,“ podotkl Martin Charvát.

Ve čtvrtek by k situaci Dynama měli mít seminář všichni pardubičtí zastupitelé.

Vliv politiků

Šuda napsal dopis kritizující politizaci klubu v množném čísle, není ale jasné, zda se s jeho obsahem ztotožňuje třeba i Salfický, který sám patří k politicky angažovaným osobám. Generálního manažera hokejistů se Deníku včera kontaktovat nepodařilo.

Podle Šudy politizace hokejového klubu Dynamo poškozuje mediálně i ekonomicky. „V rukou politiků se klub stal nástrojem vyřizování si politických účtů,“ napsal Šuda, mezi jehož návrhy patří i to, aby předsedové představenstva a dozorčí rady klubu nebyli politicky angažované osoby. V současné chvíli oba posty zastávají členové hnutí ANO – představenstvo vede Dušan Salfický, který je zároveň městským zastupitelem, šéfem dozorčí rady je primátor Charvát.

Za jakou cenu?

Opoziční zastupitelé kritizují angažovanost politiků ve vedení klubu dlouhodobě. „S odpolitizováním klubu souhlasím, jinak ale dopisu pana Šudy nerozumím. Dopis napsal v množném čísle, ale není zřejmé, jestli se s jeho názorem ztotožňují i další minoritní akcionáři. Navíc neuvádí ani cenu, za kterou by chtěl čtvrtinu akcií od města odkoupit. Přijde mi to jako takový mediální výkřik, kterým se pan Šuda chce distancovat od současného postavení hokejového klubu,“ sdělil zastupitel František Brendl (Pardubáci), který na posledním zasedání zastupitelstva navrhoval odvolání generálního manažera Dynama Dušana Salfického a provozně-technického manažera Ondřeje Šebka. Jeho návrh ovšem neprošel.

Hokejové Dynamo sužuje hluboká krize, z posledních 17 zápasů jich 16 prohrálo, v pátek v Plzni dokonce poměrem 1:11. V extraligové tabulce se klub krčí na posledním místě a na jaře ho téměř jistě čeká baráž, ve které bude hájit extraligovou příslušnost.

Ilustrační foto:
Vytáhl ženě z kabelky peněženku. Daleko neutekl