„Letos se koná řada výročí a musíme si připomínat i ta smutná, vedle toho významného, kterým je 100 let od vzniku republiky,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Program odstartuje v pátek v osm hodin ráno spanilá jízda vojenské historické techniky s osádkou v dobových uniformách. Jízda bude trvat do jedné hodiny odpoledne a povede okolím Králík.

Od dvou do šesti hodin odpoledne se uskuteční generální nácvik akce v prostoru „bojiště“, na které bude vstup zpoplatněn. Večer je připravený kulturní program na náměstí, kde vystoupí také Abba Revival.

Sobota nabídne prezentaci armádních, policejních, celních a vězeňských složek i integrovaného záchranného systému. „Armáda České republiky by chtěla prezentovat své schopnosti, svůj aktuální stav i to, kam se posouvá. Cihelna je zároveň Den sil podpory, kdy se připomínají útvary a zařízení zabezpečující celou Armádu České republiky,“ uvedl brigádní generál Jaroslav Trakal.

Chybět nebude ani představení vojensko-historických klubů.

Dvě rekonstrukce

Hlavním bodem programu budou od 11.40 a 15.20 hodin dvě velké historicko-bojové rekonstrukce na téma Od zrady k válce, které budou věnované dramatickým událostem roku 1938 v Československu a začátku války v Polsku. Přiblíží řetězec událostí, jenž začal v československém pohraničí a vrcholil porážkou Polska nacisty a Rudou armádou. Autorem scénáře je Stanislav Bruno Severa.

Součástí akce bude i bohatý doprovodný program. Od pátku do neděle budou připraveny prohlídkové trasy ve tvrzích Bouda a Hůrka. V pátek a v sobotu budou k vidění jízdy těžké bojové techniky a vojenských vozidel na předváděcím polygonu Vojenského muzea Králíky, dobové tábory zúčastněných historických vojenských jednotek a moderní i historická vojenská technika. „Otevřena budou také místní muzea,“ upozornila starostka města Jana Ponocná.

(tča)