Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odbahnění Maťáku má odklad

Pardubice - Vyčištění vodní nádrže bude zřejmě potřebovat zpracovat vliv stavby na životní prostředí

9.12.2008
SDÍLEJ:

Matiční jezero v PardubicíchFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Před rokem se pardubická radnice rozhodla, že se pokusí získat dotaci na odbahnění Matičního jezera, vodní nádrže, která leží takřka v centru města a z části je obklopena zástavbou rodinných domů. Po letošku je však již jisté, že akce na revitalizaci tohoto původního koryta řeky Chrudimky se odsouvá na neurčito. Důvod? Město doposud nezískalo dotaci a samo nechce platit desítky milionů korun, které si vyčištění dna vyžádá.

Otazník zní EIA

O získání peněz z Evropské unie a státního rozpočtu usilovalo počátkem roku město Pardubice. Peníze na odbahnění Matičního jezera se mu ale nepodařilo prozatím získat a ani návrh rozpočtu na příští rok s touto akcí nepočítá. „Připravili jsme projekt, který jsme i konzultovali s Agenturou ochrany přírody tak, aby byly splněny všechny požadavky a podmínky. Měli jsme na to již i stavební povolení. Když jsme ale záležitost konzultovali na kraji, abychom byli úspěšní v podání žádosti o peníze, tak jsme se dozvěděli od krajského úřadu, že bude potřeba EIA,“ uvedl primátor Pardubic Jaroslav Deml. Radnice nyní podle něj zjišťuje, jak to s vypracováním vlivu stavby na životní prostředí vůbec je. „V tuto chvíli řešíme, jak probíhal celý legislativní proces a z jakých důvodů vlastně krajský úřad vyžaduje studii vlivu na životní prostředí. Vzhledem k tomu, že proces EIA trvá v řádech měsíců, tak v tuto chvíli nepočítáme, že bychom v příštím roce tuto akci realizovali.“

Pokud se tedy ukáže, že vypracování EIA je nutnou podmínkou a její případný výsledek dopadne příznivě, město by se mohlo opět pokusit získat na odbahnění finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí. „Tedy pokud bude v příštím roce vypsána výzva. Ale náklady na celou akci nám neustále rostou, už je to něco přes čtyřicet milionů korun a ne všechno by bylo dotováno. Dotace dneska vychází asi padesát procent,“ říká náměstek primátora Jan Kislinger, který má na radnici na starost oblast získávání dotačních peněz. „Takže budeme v příštím roce celou akci zvažovat.“ Ještě před rokem radnice mluvila o tom, že by její finanční spoluúčast byla pouze deset procent.
Za zhruba čtyři desítky milionů korun přitom město plánovalo Matiční jezero odbahnit a zpevnit jeho hráze. Bahno by se přitom neodváželo stovkami nákladních automobilů, ale počítalo se s položením potrubím zhruba o délce dvou kilometrů. Směřovalo by na pozemky ležící proti proudu Chrudimky v dostatečné vzdálenosti od zástavby, kde by bylo bahno dočasně ukládáno a poté by se rozhodlo o jeho dalším osudu.
Matiční jezero, které vzniko před sto lety při regulaci Chrudimky, nebylo čištěno desítky let, pokud vůbec kdy prodělalo tuto proceduru. Vrstva bahna v něm dosahuje od dvaceti až do osmdesáti centimetrů.

Autor: Petr Doubrava

Místo události:
9.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Martin Kolovratník kandiduje do Sněmovny za hnutí ANO.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Kdo se bojí Virginie Woolfové. Jindřiška Janoušková a Josef Pejchal.

Stotisící návštěvník Východočeského divadla je „za dveřmi“

Pardubická univerzita hledá nového rektora. Kandidát je jeden

Pardubice - Akademický senát Univerzity Pardubice bude v úterý volit kandidáta na funkci rektora pro následující čtyři roky. Na funkci je navržen jediný kandidát, vedoucí Katedry fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické Jiří Málek.

Pardubičky to ženou vysoko. U Borku došla trpělivost s tendenčně řízenými duely

Pardubicko - Černý kůň zkrocen. Fotbalové Moravany senzačně vyhrály na půdě druhého celku krajského přeboru. O soutěž níže planou emoce. V Pardubičkách se vaří krev z výkonu sudích v Načešicích. Přeloučský trenér spílá hráčům za odfušovaný zápas.

VÍME PRVNÍ

Vražda v Krasíkově. Zřejmě kvůli neshodám a alkoholu

Krasíkov - K vraždě asi 45letého muže z Třebařova došlo v sobotu v obci Krasíkov na Orlickoústecku. Na svědomí ji má podle dostupných informací jeho partnerka M. K. Muže zabila při hádce.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Pardubice - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení