Podle šéfa odborů Josefa Hostinského přišli letos zaměstnanci Explosie o některé výhody, což jim snížilo mzdy. Finální dohodu představí management společnosti na konci října.
„Není to nadějné, pro letošek firma peníze rozhodně nemá, slibují dohodu, že ke konci roku nějakou korunu pustí, ale je to otázka 1500 korun v průměru na jednoho zaměstnance," poznamenal Josef Hostinský.
Podle něj firma pozastavila výplaty měsíčních prémií ve výši 500 korun. Dříve také měli lidé z provozu hrazenou půl hodiny na očistu, nyní už se v pracovní době sprchovat nemohou.  Navíc několik desítek zaměstnanců pracuje od dubna o hodinu déle za stejný plat.

„Za tu hodinu denně zaměstnanci přichází o 120 až 160 korun," řekl Josef Hostinský.

Odbory se snaží dohodnout

Spor před časem řešil právník pověřený ministerstvem práce a sociálních věcí, který dal za pravdu vedení firmy. Odboráři si mohli najmout ještě rozhodce, aby případ posoudil znovu. Odbory se nakonec rozhodly, že v úředním boji pokračovat nebudou a budou se snažit se domluvit s firmou na větších prémiích na konci roku.

Vedení firmy se domnívá, že se obě strany domluví. „Myslím, že jsme nějakým způsobem postoupili dál k uzavření dohody," podotkl generální ředitel Josef Tichý.
Podnik, který vlastní ministerstvo financí, má dlouhodobě potíže a vykazuje ztrátu. Firma, která vznikla v roce 1920 a je známá hlavně někdejší výrobou výbušniny Semtex, možná bude v budoucnu na prodej. Ministerstvo financí připravovalo výběrové řízení, později ale padla vláda a záměr prodeje se odložil.